Menu

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA IM.H.PONIEWAŻ
    Słonecznik 117, 14-300 Morąg
    e-doręczenia (adres) AE:PL-87656-23148-BHGHH-12
  • (+89) 7570010
  • Nasze stroiki świąteczne :)

    W ramach współpracy ze świetlicą wiejską w Słoneczniku oraz Panią Katarzyną Malinowską, 16 grudnia 2024r uczniowie klasy 1 już po raz drugi w tym roku wzięli udział w zajęciach plastyczno-technicznych, podczas których wykonali własnoręcznie stroiki bożonarodzeniowe. Pod czujnym okiem Pani Kasi, dzieci stworzyły przepiękne dekoracje, które będą ozdobą stołów wigilijnych. Każdy stroik był wyjątkowy, pełen kreatywności i świątecznego ducha, a praca nad nimi pozwoliła uczniom poczuć radość z przygotowań do nadchodzących Świąt. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały słodki poczęstunek w postaci pierniczków, pięknie ozdobionych i przygotowanych przez Panią Kasię. 


    Sylwia Kozera-Łakoma
    Kornela Jabłońska

  • Świąteczne warsztaty w klasie II

    11 grudnia 2024r. do klasy II przybyły mamy uczniów. Przyniosły ze sobą przeróżne kolorowe i błyszczące druciki kreatywne, włóczki, sznurki i inne ozdoby. Z ich pomocą drugoklasiści stworzyli prześliczne ozdoby choinkowe. Pojawiły się aniołki, mikołaje, choinki, bałwanki, bombki z szyszek i wiele innych. Uczyli się też zachowania zasad  bezpieczeństwa podczas pracy z klejem na gorąco. Po zakończonej pracy ozdoby udekorowały klasową choinkę. Magia świąt już gości w naszej sali. Dziękujemy mamom za przybycie i pomoc w stworzeniu pięknych ozdób. 

    Paulina Michałowska 

  • Kartka świąteczna dla samotnych...

    Przedszkolaki włączyły się w akcję charytatywną KARTKA ŚWIĄTECZNA dla osób samotnych, podopiecznych, chorych morąskiego PCK/MOPS. Przy pomocy Pani Anny Czajkowskiej własnoręcznie wykonały kartkę świąteczną i wpisały życzenia. Kartki zostały wrzucone do specjalnie oznaczonej skrzynki w budynku Urzędu Miejskiego w Morągu, a stamtąd przekazane dla osób samotnych. Czasami niewiele trzeba, by wywołać
    uśmiech na czyjejś twarzy...

    Ewelina Krawczyk

    Klasa II

    Już po raz kolejny klasa II przyłączyła się do akcji charytatywnej polegającej na własnoręcznym zrobieniu kartki świątecznej dla osób samotnych, podopiecznych morąskiego PCK/MOPSU oraz chorych. Inicjatorem akcji jest Urząd Miejski w Morągu. Drugoklasiści z zapałem i olbrzymim zaangażowaniem tworzyli swoje kartki. Wierzę, że dzięki temu wywołają nie jeden uśmiech na twarzy obdarowanych osób. Pamiętajmy, że dobro wraca! 

    Paulina Michałowska

  • Mikołajki... To znak, że święta nadchodzą :)

    Każdy uczeń z niecierpliwością oczekuje dnia 06 grudnia... To właśnie wtedy przypadają Mikołajki - dzień, w którym obdarowujemy się drobnymi prezentami. Warto przypomnieć sobie, skąd w ogóle pojawiło się to święto... 

    Mikołajki to święto na cześć św. Mikołaja – biskupa z Miry, który zasłynął z pomocy ubogim i licznych aktów dobroczynności. Historia św. Mikołaja wywodzi się z IV wieku, kiedy to Mikołaj znany był ze swojego miłosierdzia i hojności. Jedna z najpopularniejszych opowieści mówi o tym, jak Mikołaj pomógł trzem biednym siostrom, podrzucając im złoto, by mogły się wydać za mąż. To właśnie te gesty dobroci sprawiły, że stał się on symbolem ofiarowania i opiekunem potrzebujących. Z czasem św. Mikołaj zaczął być czczony jako patron dzieci, co stało się podstawą tradycji obdarowywania najmłodszych prezentami :) 

    W naszej szkole Mikołajki obchodzono hucznie i z wielką dozą radości. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych zajęciach zorganizowanych przez wychowawców oraz obdarowali siebie drobnymi upominkami. Nie zapomniała także o nich Rada Rodziców, której przedstawiciele wręczyli każdemu uczniowi słodką czekoladę :) 

    oddział przedszkolny: Ewelina Krawczyk 

    klasa I: Sylwia Kozera Łakoma, Kornela Jabłońska

    klasa II i III: Paulina Michałowska, Dominika Chmielewska

  • Mikołajki w klasie IV :)

    05.12.2024 r. wychowawca klasy IV we współpracy z rodzicami przygotował dla swoich wychowanków Słodki Poranek Filmowy. Było smacznie, wyjątkowo i świątecznie :)


    Joanna Andrzejczak - Wojcinowicz

  • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

    05 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza :) Idea wolontariatu uczniom naszej szkoły nie jest obca. Za sprawą działalności Szkolnej Rady Wolontariatu, Samorządu Uczniowskiego, Szkolnego Koła PCK oraz wszystkich nauczycieli cała szkolna społeczność brała udział w tym roku szkolnym w wielu akcjach o charakterze charytatywnym. Warto tu wspomnieć zbiórki pieniężne na rzecz PCK, zbiórki odzieży dla potrzebujących, działania na rzecz powodzian, udział w akcji Góra Grosza czy wsparcie schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zbożnem. Jesteśmy dumni z każdego ucznia, który swoją postawą i zaangażowaniem podejmuje działania na rzecz innych :) Cieszymy się, że jesteście... 

    Adam Giemza

    Korzystając z okazji... Poniżej kilka słów na temat uczennic klasy IV, które są wzorem godnym naśladowania:) 

    W lutym 2024 r. dwie uczennice z byłej klasy 3 Zofia T. oraz Hanna Z. zorganizowały zbiórkę charytatywną dla bezdomnych zwierząt. W tym celu wykonały własnoręcznie zwierzątka metodą origamii, które sprzedawały wśród swoich rówieśników (oczywiście za pełną zgodą rodziców oraz ówczesnego wychowawcy klasy 3) Uczennice zebrały sumę ponad 350zł, zabawki, kojce oraz dobrą i zdrową karmę dla kotów oraz psów. 12 czerwca 2024 r. byli uczniowie klasy 3 osobiście zawieźli zebrane pieniążki do schroniska dla zwierząt w
    miejscowości Zbożne. Głównym celem wyjazdu było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz chęć gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom. Podczas wycieczki dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje schronisko, zobaczyły jak wyglądają pomieszczenia dla psów i kotów. Ponadto w ten słoneczny dzień mogliśmy wyprowadzić na spacer czworonożnych ulubieńców i bawić się z nimi beztrosko w wyznaczonym miejscu. Pełni różnych emocji z ogromnym bagażem wrażeń wróciliśmy do szkoły. Z całą pewnością możemy powiedzieć, iż cel wycieczki został w pełni zrealizowany i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że kupując lub adoptując zwierzę bierzemy za niego pełną odpowiedzialność od początku do końca, ponieważ ono tak, jak i my czuje, widzi, słyszy i bezgranicznie kocha………
    Akcja ta wywarła ogromne emocje na wszystkich uczniach, a szczególnie na Zofii Twardowskiej, która obecnie jest uczennicą klasy 4. Postanowiła ona systematycznie co tydzień odwiedzać pupile w schronisku i wyprowadzać je na spacer. Zosia jest prawdziwym wolontariuszem, który nieprzerwalnie od 12 czerwca 2024 roku do ostatniej niedzieli 2 grudnia 2024 roku odwiedza schronisko Zbożne. Zosiu jesteśmy z Ciebie dumni i bardzo wdzięczni Twoim rodzicom, którzy wspierają Cię w tej pięknej idei. 

    Sylwia Kozera-Łakoma

     

  • Skarpet para - dobro wyzwala :)

    W związku z obchodzonym 17 listopada Światowym Dniem Ubogich w naszej szkole została zorganizowana akcja charytatywna "Skarpet para - dobro wyzwala". Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli zebrano 36 par skarpet, które przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morągu, a szczególnie Pani Doroty Przetackiej, trafią do najbardziej potrzebujących osób z naszego regionu. Dziękuję wszystkim za udział w akcji i tym skromnym gestem okazanie sarca w przedświątecznym czasie.

    Paulina Michałowska

  • Zabawa andrzejkowa :)

    Andrzejki to jeden z najbardziej magicznych i tajemniczych obrzędów, pełn wróżb i zabaw. 28 listopada 2024 roku Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę andrzejkową dla uczniów klas IV – VIII. Tematem przewodnim były postacie z bajek, które stały się inspiracją dla wielu osób w kwestii odpowiedniego przebrania się. Uczestnicy zabawy mieli szansę spędzić miło czas w gronie rówieśników. Wszyscy tańczyli, pląsali, śpiewali... Nie zabrakło także wróżb andrzejkowych :)

     

    Lidia Adamczyk

    Agnieszka Schukat

    Jarosław Pogorzelsk

  • Dzień Pluszowego Misia :)

    NASZ MISIO OBCHODZIŁ W TYM ROKU 122 URODZINY!!!

    25 listopada 2024 roku społeczność klas 0-3 Szkoły Podstawowej im. Heleny Ponieważ w Słoneczniku spotkała się, by wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Tegoroczne święto Misia przebiegało w sportowo- zabawowej atmosferze: były konkursy sprawnościowe, zabawy z misiem wg instruktażu oraz zabawa
    ze śpiewem „Kilku kumpli i patyk, albo dwa…”. Śpiewaliśmy piosenki, bawiliśmy się misiową rymowanką „Jedna łapka, druga łapka , ja jestem niedźwiadek…” Przypomnieliśmy sobie historię Pluszowego Misia oglądając wspólnie prezentację graficzną. Na zakończenie każda klasa otrzymała piękne kolorowe dyplomy oraz medale.

    Słodką niespodziankę dla wszystkich dzieci przygotowali rodzice, za co im serdecznie DZIĘKUJEMY:)

    Do zobaczenia za rok MISIU:)


    Sylwia Kozera-Łakoma
    Kornela Jabłońska
    Ewelina Krawczyk

  • Odwiedzili nas pracownicy Straży Miejskiej w Morągu :)

    19 listopada 2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas IV-VIII i O-III z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Morągu. Spotkanie dotyczyło zawodu wykonywanego przez funkcjonariuszy, zakresu obowiązków oraz bezpieczeństwa dzieci. Na spotkaniu funkcjonariusze wyróżnili dyplomem i gadżetami uczennice: Aleksandrę Gnyp i Nadię Bukowską za właściwą postawę wobec krzywdzenia zwierząt.

    Monika Szeluga

  • Depresja. Co warto wiedzieć?

    14 listopada 2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie rodziców panią psycholog Kamilą Wołejko z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Morągu. Celem spotkania było zapoznanie rodziców z tematem ciężkiej choroby – DEPRESJI.
    Depresja dzieci i młodzieży wciąż jest mniej poznana niż depresja u osób dorosłych, częściej pozostaje ona również niezauważona i niezdiagnozowana. Jakie mogą być symptomy depresji? Jak jej zapobiegać? Oto kilka wskazówek dla rodziców.
    1. Zwróć uwagę na oznaki stresu czy początkowych objawów depresyjnych u dziecka.
    2. Okazuj dziecku swoje zainteresowanie, ciepło i miłość. Angażuj się w jego sprawy.
    3. Stawiaj przed dzieckiem wyzwania adekwatne do jego wieku i możliwości, pozwalające na
    osiągnięcie sukcesu.
    4. Jeśli u dziecka zdiagnozowano depresję, przestrzegaj zaleceń lekarskich, aktywnie uczestnicz w
    procesie terapii dziecka.
    5. Zaplanuj razem z dzieckiem przyjemne zajęcia, jednak nie planuj nadmiernie jego dnia, pozostaw mu czas wolny.
    6. Przypominaj dziecku o jego sukcesach, ważnych wydarzeniach.
    7. Zadbaj o aktywność fizyczną dziecka i o jego właściwą dietę. Wspólne spacery lub wyjścia na basen mogą być również dobrą okazją do wzmocnienia pozytywnej relacji.
    8.Pozwól dziecku na wyrażanie swoich emocji – zarówno tych przyjemnych, jak i nieprzyjemnych. Rozmawiaj z nim o trudnych emocjach, takich jak złość, smutek czy lęk. W przypadku młodszych dzieci można wykorzystać w tym celu odpowiednie bajki terapeutyczne (np. „Garść radości, szczypta złości. Mnóstwo zabawnych ćwiczeń z uczuciami” Wojciecha Kołyszko czy filmy animowane, np. „W głowie się nie mieści”).
    9.Nie ponaglaj dziecka, nie staraj się go rozweselać wszelkimi dostępnymi sposobami, pozwól mu na doświadczenie smutku.
    10.Spróbuj popatrzeć na wydarzenia, szczególnie kryzysowe, oczami dziecka, spróbuj zrozumieć, czego doświadcza. Wspólnie zastanówcie się, jak pokonać kryzys.
    11.Nie włączaj dziecka w kłopoty dorosłych członków rodziny, mogą być dla niego zbyt obciążające.
    12.Wzmocnij rodzinne więzi –jedzcie razem posiłki, spędzajcie wspólnie czas wolny, obchodźcie urodziny, świętujcie sukcesy członków rodziny.
    13.Ułatwiaj dziecku kontakty z rówieśnikami.
    14.Naucz dziecko (szczególnie nastolatka) konstruktywnego myślenia – nazwij niekonstruktywne myśli dziecka (np. Twoje przekonanie, że inni sądzą, że jesteś głupia, to czytanie w myślach), pokaż, jak takie myślenie wpływa na jego nastrój (np. Myśląc w ten sposób, odczuwasz smutek i nie masz ochoty spotykać się z koleżankami), zachęć do konstruktywnego myślenia (np. Czy takie myślenie Ci pomaga? Czy nie jesteś dla siebie zbyt surowa?). Możesz wspólnie ze swoim dzieckiem stworzyć listę konstruktywnych myśli, np.:
    •Popełniam błędy, ale wiele rzeczy robię dobrze.
    •Jestem dla siebie za bardzo surowa, jestem całkiem w porządku.
    •Akceptuję siebie takiego, jakim jestem.

    •Nie można być lubianym przez wszystkich. Niektóre osoby mnie lubią i to jest w porządku.
    •Są osoby, które mnie lubią i dla których jestem ważny. Mam przyjaciół.
    •Rodzice chcą mi pomóc. Czasem wydają się być niesprawiedliwi, ale gdy się lepiej zastanowię,
    uważam, że są w porządku.
    •Nie jestem odpowiedzialny za wszystkie problemy.
    •Muszę próbować dalej.
    •Nie mam dowodów na to, że przyszłość będzie tak czarna, jak myślę.
    15.Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, słuchaj go uważnie, powstrzymaj się od dobrych rad i ocen

    Rodzicu!
    Jeśli czujesz, że Twoje kompetencje rodzicielskie są niewystarczające, zorientuj się, gdzie w Twojej
    okolicy prowadzone są treningi umiejętności wychowawczych czy warsztaty dla rodziców. Często są
    one oferowane przez Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w
    Morągu.

    Monika Szeluga

  • Dzień bez plecaka :)

    Dnia 14 listopada 2024 roku  w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował dzień bez plecaka. Było
    Wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przyszli bez plecaków i toreb. Zabawa polegała na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczyła się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można było spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób. Uczniowie mieli możliwość wykazania się kreatywnością oraz umiejętnością pokazania się przed rówieśnikami. Był to dzień pełen pomysłów z nutą dobrej zabawy.

    Lidia Adamczyk

    Samorząd Uczniowski

  • 106. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

    Dnia 12 listopada 2024r.  w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Wydarzenie to miało na celu uczczenie 106. rocznicy tego ważnego momentu w historii naszego kraju oraz przypomnienie jego znaczenia dla wszystkich Polaków.
    Podczas apelu uczniowie klasy VI przedstawili inscenizację, w której przybliżyli historyczne fakty związane z drogą Polski do niepodległości. Występ wzbogacony był o patriotyczną piosenkę i taniec, które wprowadziły uczestników w podniosłą atmosferę i skłoniły do refleksji nad wartościami narodowymi.
    Zwieńczeniem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. „Najpiękniejsza jest moja mała ojczyzna”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, a nadesłane prace ukazały, jak piękna jest nasza lokalna okolica oraz jak ważna jest dla nas tożsamość regionalna.
    Apel był nie tylko okazją do uczczenia święta, ale także do integracji całej społeczności szkolnej i wspólnego przeżywania dumy z bycia Polakami.

    Kamila Gutowska, Paulina Michałowska, Monika Szeluga

  • Dzień Zdrowego Śniadania w oddziale przedszkolnym :)

    8 listopada 2024 roku dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Zdrowego Śniadania. Celem ogólnopolskiej inicjatywy jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania. Przedszkolaki zapoznały się z piramidą dobrego żywienia oraz utrwaliły wiedzę na temat przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków. Następnie zabrały się do przygotowania zdrowych kanapek. Pojawiły się na nich oprócz wędlin, jajek i sera również warzywa – sałata, szczypiorek, pomidory, ogórki, papryka, rzodkiewka. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i kolorowo.

    Ewelina Krawczyk

  • Smacznie i zdrowo :) Promujemy zdrowe odżywianie

    Jak co roku, tak i w tym, w naszej szkole podjęliśmy działania związane z promocją zdrowego odżywiania:) Oprócz zajęć teoretycznych, organizujemy zajęcia praktyczne. Uczniowie klasy VII postanowili przygotować soki owocowo - warzywne. Jak im poszło? Oceńcie sami... Poniżej filmik z ich działań:)

    Lidia Adamczyk

  • Kino sferyczne w naszej szkole :)

    14 listopada 2024r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowymwydarzeniu – pokazach w kinie sferycznym. Było to niezwykłe przeżycie, gdyż seanse odbywały się w technice 3D, co pozwoliło im zanurzyć się w spektakularnym świecie projekcji.
    Kino sferyczne, znane z innowacyjnego podejścia do wyświetlania filmów, oferuje projekcje w formacie umożliwiającym oglądanie obrazu dookoła, co potęguje wrażenie bycia częścią wyświetlanych scen. Podczas tego wydarzenia uczniowie mieli okazję obejrzeć kilka fascynujących pokazów filmowych. Każdy z nich opowiadał inną, ciekawą historię lub przybliżał zjawiska przyrodnicze lub kulturowe.
    Całe wydarzenie dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń, poszerzając ich horyzonty oraz wzbudzając ciekawość świata. Było to święto nauki i rozrywki.

    Kamila Gutowska

  • Konkurs "Bajkowa koszulka"

    Z okazji Dnia Postaci z Bajek, 05.11.2024 roku został w przedszkolu ogłoszony konkurs na bajkową koszulkę. Zadaniem uczestników było ozdobienie koszulki w taki sposób, by jednoznacznie kojarzyła się ze znaną postacią ze świata bajek. Technika pracy była dowolna. Dzieci przy pomocy osoby dorosłej bawiły się w projektantów mody tworząc fantazyjne, oryginalne koszulki. W naszym konkursie nie było przegranych, wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia. W wyniku głosowania przedszkolaków 3 osoby stanęły na podium:
    1. Miejsce – Alan Kacprzak;
    2. Miejsce – Inga Czajkowska;
    3. Miejsce – Aleksandra Czajkowska.

    GRATULUJEMY !

    Ewelina Krawczyk

  • Pomoc powodzianom :)

    W październiku uczniowie należący do Szkolnej Rady Wolontariatu zaplanowali działania związane z pomocą powodzianom. Część z nich zajęła się rozpropagowaniem akcji wśród szkolnej społeczności, a część włączyła się w samą zbiórkę oraz przygotowanie wyjątkowego prezentu na licytację. Podsumowanie akcji odbyło się w Morąskim Domu Kultury, gdzie 19 października 2024 r., na licytację trafił obraz autorstwa Nataszy Mistygacz oraz tego dnia przekazano puszkę, do której zbierano pieniądze na rzecz powodzian. Za tę część działań  ze  odpowiedzialny był Wojciech Lewczuk.
    Dziękujemy bardzo za zaangażowanie w akcję :) 

    Opiekun Szkolnej Rady Wolontariatu

    Joanna Andrzejczak - Wojcinowicz

  • Projekt edukacyjny "Angielski jest Fun-tastyczny" :)

    W ramach projektu „Angielski jest Fun-tastyczny” uczniowie naszej szkoły z końcem października zakończyli z sukcesem realizację pierwszego zadania. Celem tego wyzwania było stworzenie gry planszowej w języku angielskim, co miało na celu połączenie nauki z zabawą oraz rozwój umiejętności językowych w twórczy sposób. Efekty pracy uczniów przerosły oczekiwania! Powstały różnorodne i pięknie wykonane plansze, pełne kolorów, pomysłowych ilustracji i ciekawych zadań. Każda gra charakteryzowała się oryginalnym podejściem i zawierała elementy edukacyjne, takie jak pytania czy zadania, które umożliwiały doskonalenie słownictwa oraz struktur gramatycznych.
    W bieżącym roku szkolnym udział w projekcie bierze aż.. 100 osób, czyli wszyscy uczniowie klas I-VIII:)

    Kamila Gutowska

  • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole :)

    11 października 2024r. cała szkolna społeczność uczestniczyła w akademii zorganizowanej z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Po zajęciach wychowawczych, w czasie których uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie historię DEN, wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej. Tam miała miejsce część oficjalna całej uroczystości. Pan dyrektor, jak co roku, wręczył Nagrody Dyrektora nauczycielom wyróżniających się w pracy oraz wszystkim pracownikom szkoły przekazał specjalnie przygotowane na tę okazję podziękowania. Po wystąpieniu pana dyrektora, miał miejsce apel przygotowany przez panią Dominikę Chmielewską oraz uczniów III klasy, w czasie którego nie zabrakło życzeń dla pracowników szkoły i specjalnych odznaczeń dla wszystkich pracowników - Złotych Medali :)   

    Dziękujemy byłym pracownikom szkoły za udział w uroczystych obchodach Dnia Edukacji Narodowej :) Było nam niezmiernie miło gościć Was w murach naszej szkoły... 

    Dominika Chmielewska

    Adam Giemza

    Nauczyciele wyróżnieni Nagrodą Dyrektora: pani Monika Szeluga, pani Kamila Gutowska, pan Jarosław Pogorzelski, pani Dominika Chmielewska, pani Sylwia Kozera Łakoma, pani Lidia Adamczyk 

strona: