21 marca 2025r. nasi uczniowie wzięli aktywny udział w obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa. Symbolem wsparcia stały się kolorowe skarpetki, zwłaszcza nie do pary. Pokazaliśmy, że pamiętamy i soliadryzujemy się z osobami z zespołem Downa. Kolorowe skarpetki symbolizują tolerancję, zrozumienie i wsparcie osób z tym schorzeniem. Symbol ten pokazuje, że bycie "innym niż inni" nie oznacza niczego złego.
Więcej o Światowym Dniu Zespołu Downa...
link: Dzień Kolorowej Skarpetki
Paulina Michałowska
Sylwia Kozera Łakoma
Dominika Chmielewska
Ewelina Krawczyk
20 marca 2025r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w zmaganiach matematycznych w ramach Miedzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur". Zmierzyli się z różnymi zadaniami konkursowymi w trzech kategoriach wiekowych:
1. KATEGORIA MALUCH (kl. III – IV)
- Zofia Twardowska
- Aleksander Kowalczyk
- Dominik Mikołajczyk
2. KATEGORIA BENIAMIN (kl. V – VI)
- Zofia Klimowicz
- Magdalena Gielka
- Hanna Kazimierska
- Kajetan Kwiatkowski
- Jakub Miecznik
3. KATEGORIA KADET (kl. VII – VIII)
- Oliwia Fedan
- Robert Kwaśny
- Magdalena Sprawka
- Zofia Zawadzka
- Michał Dubiela
- Oliwier Szewc
- Artur Krawczyk
- Cezary Bułło
O Kangurze...
Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.
W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.
W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontières", skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.
Dziękujemy za zaangażowanie i chęć poszerzania swoich horyzontów, zbierania nowych doświadczeń oraz pogłębiania własnych matematycznych umiejętności.
Joanna Andrzejczak - Wojcinowicz
17.03.2025r. klasy VII i VIII miały okazję spotkać się z przedstawicielami Zespół Szkół Zawodowych im. S. Petöfi w Ostródzie. Celem spotkania było :
zaprezentowanie oferty szkoły;
prezentacja "zaplecza" placówki, aby przygotować młodzież do podjęcia trafnych decyzji edukacyjno- zawodowych;
danie uczniom możliwości wyboru szkoły ponadpodstawowej zgodnej z zainteresowaniami i ich uzdolnieniami;
wspomaganie uczniów w racjonalnym planowaniu ścieżki edukacyjno – zawodowej.
Mam nadzieję, iż spotkanie to zainspirowało niektóre osoby do wyboru wymarzonej szkoły. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach działań z zakresu doradztwa zawodowego.
Monika Szeluga
W dniu 12.03.2025r. w Szkole Podstawowej w Słoneczniku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki. Uczniowie klasy IV wzięli udział w Sztafecie Zadaniowej rozwiązując zadania ze skali. Klasa VII wykonała plakaty, a uczniowie w czasie zajęć świetlicowych rozwiązywali łamigłówki matematyczne. Wszyscy chętni uczniowie mogli również podczas przerw rozwiązywać przygotowane zadania logiczne.
Joanna Andrzejczak - Wojcinowicz
8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet. W tym roku szkolnym uczniowie klasy III postanowili połączyć ten dzień z obchodzonym 10 marca Dniem Mężczyzny. Przygotowując krótki i humorystyczny skecz, chłopcy podziękowali kobietom za ich obecność i wsparcie, natomiast dziewczęta złożyły życzenia swoim kolegom. Był to dzień pełen uśmiechu, kwiatów, radości i wzruszeń.
Dominika Chmielewska
07.03.2025r. w Zespole Szkół Licealnych w Morągu oraz w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz w Morągu odbyły się II Targi Edukacji i Pracy pod hasłem „Młodzi wybierają Morąg”, w których uczestniczyli uczniowie klasy VII i VIII. Celem targów było poszerzenie wiedzy uczniów dotyczącej planowania własnej ścieżki edukacjo-zawodowej, poznania oferty eduklacyjnej ZSL i ZSZiO. W części oficjalnej odbyły się prelekcje m.in. na temat egzaminu ósmoklasisty oraz lokalnych możliwościach kariery. Następnie młodzież wraz z opiekunami udali się do hali sportowej ZSZiO na spotkanie z pracodawcami i przedstawicielami służb mundurowych, a także doradcami zawodowymi i pośrednikami pracy z PUP. Dodatkowo, uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w pokazie doświadczeń chemicznych, zorganizowanych przez pana Sławomira Bladowskiego.
Monika Szeluga
MY PRZYRODZIE POMAGAMY, DLATEGO BUDKI LĘGOWE DLA PTASZKÓW ZAWIESZAMY!!!
Uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą i naszym konserwatorem 10 marca 2025r. postanowili zrobić coś dobrego dla ptaków i zawiesili w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym budki lęgowe. Doskonale wszyscy wiemy, że natura sama potrafi stworzyć naturalne miejsca lęgowe dla ptaków zamieszkujących dziuple, czyli dla dziuplaków. Takie powstają dzięki ogromnej pracy dzięciołów, które to wykuwają dziuple w drzewach. Powstają one również wówczas, gdy wnętrze pnia drzewa jest spróchniałe. Proces ten jednak trwa bardzo długo, a zatem dziuple powstają latami. Stąd też nasza inicjatywa... Chcieliśmy zadbać o dodatkowe miejsca, w których ptaki będą mogły złożyć jaja. Liczymy na szybkie przybycie nowych lokatorów:) Będziemy bacznie prowadzić obserwacje:)
Zawieszenie czterech budek lęgowych dla ptaków w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym możliwe było dzięki współpracy szkoły z Nadleśnictwem w Miłomłynie! Dziękujemy :)
Sylwia Kozera Łakoma
21.02.2025r. klasy VII i VIII uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie. Celem spotkania było :
Mam nadzieję, iż spotkanie to zainspirowało niektórych uczniów do wyboru wymarzonej szkoły. Spotkanie realizowane było w ramach działań z zakresu doradztwa zawodowego.
Monika Szeluga
Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
Że chcą kochać i kochają!
Dużo miłości z okazji walentynek życzą...
...uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą Panią Sylwią Kozera Łakomą i Panią Kornelą Jabłońską :)
14 lutego 2025r. rozstrzygnięto konkurs przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Polegał on na wykonaniu kartki walentynkowej z napisanymi "od serca" życzeniami. Uczniowie w tym dniu mieli także możliwość przesłać pozdrowienia dla swoich sympatii poprzez pocztę walentynkową. Atmosfera koleżeństwa, przyjaźni oraz miłości królowała tego dnia, a akcenty koloru czerwieni oraz różu odzwierciedlały istotę święta zakochanych :)
Lidia Adamczyk
Bo przecież nauka to nie tylko książki i zeszyty – to także pasja, kreatywność i wspólne działanie!
W naszej szkole odbył się wyjątkowy projekt językowo-techniczny „Angielski jest Fun-tastyczny”, który połączył naukę angielskiego z kreatywną pracą zespołową. Dzięki współpracy uczniów z różnych klas, język stał się nie tylko narzędziem komunikacji, ale także inspiracją do twórczych działań. Reakcja łańcuchowa – tak można nazwać sposób, w jaki uczniowie wzbogacali swoje słownictwo i przekazywali wiedzę kolegom :)
Klasy I i II rozpoczęły projekt, przygotowując ogromne plansze pełne ilustracji z gazet przedstawiających codzienne przedmioty, jedzenie, ubrania i wiele innych. Klasa III wykorzystała tradycyjny słownik polsko-angielski, aby podpisać część obrazków, ucząc się przy tym skutecznego korzystania z tego narzędzia. Klasy V i VI przejęły inicjatywę, dopisując trudniejsze słówka oraz tworząc na ich podstawie kolorowe plansze na styropianie, które posłużą młodszym uczniom nauki. Plansze były również inspiracją do dalszej twórczości, czyli torb z angielskimi słówkami i zwrotami – mały, ale wyjątkowy akcent językowy, który pozwala uczyć się nawet poza szkolną ławką. Projekt udowodnił, że nauka języka obcego może być przyjemna, praktyczna i angażująca. Dzięki współpracy młodszych i starszych uczniów historia zatoczyła koło – wiedza przekazywana była w duchu wzajemnej pomocy i inspiracji.
Kamila Gutowska
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania, o czym przypomniał naszym uczniom dzielnicowy Michał Bączaj z Komisariatu Policji w Morągu.
Oto kilka wskazówek przypominających o bezpieczeństwie:
Pedagog Monika Szeluga
Od września 2024r. do grudnia 2024r. uczniowie naszej szkoły brali udział w dodatkowych zajęciach sportowych. Program Mały Mistrz był dedykowany dla uczniów klas I-II. Realizatorem programu był Szkolny Związek Sportowy. Głównymi założeniami programu było:
Uczniowie za zaangażowanie i udział w zajęciach otrzymali koszulki z logo projektu MAŁY MISTRZ :)
Lidia Adamczyk
Dominika Chmielewska, Paulina Michałowska
W ramach zajęć Szkolnego Klubu Wiewiórka oraz w ramach realizacji kierunków polityki oświatowej 22 stycznia 2025r w naszej szkole zostało przeprowadzone szkolenie na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 1, 2 i 3. Całe szkolenie przeprowadziła Pani Barbara
Ostojska, nauczycielka naszej szkoły, która ukończyła kurs udzielania pierwszej pomocy. Poprzez ciekawe formy prezentacji wszyscy mogli nauczyć się udzielaniai wzywania pomocy. Obejrzeliśmy zaprezentowaną przez Panią Basię instrukcję ćwiczeń resuscytacji krążeniowo – oddechowej i poznaliśmy kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy. Następnie uczniowie zademonstrowali na fantomie to, czego nauczyli się podczas zajęć - jak należy prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. W ten sposób pokazali też , że nawet dziecko jest w stanie uratować drugiej osobie życie. Każdy uczestnik szkolenia już wie, że udzielanie pierwszej pomocy ma swój ustalony
schemat:
1. Bezpieczeństwo osoby ratującej życie.
2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej.
3. Wezwanie pomocy.
4. Sprawdzenie oddechu:
a) gdy jest oddech – układamy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej,
b) brak oddechu – wykonujemy 2 oddechy ratownicze i uciskamy 30 razy klatkę piersiową na zmianę, aż do przybycia karetki pogotowia.
Swoją wiedzą mogą teraz podzielić się z innymi.
Sylwia Kozera-Łakoma
Kornela Jabłońska
Barbara Ostojska
20 stycznia 2025r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na krótką wycieczkę do Morąga. Odwiedzili Kino "Narie", a tam obejrzeli ciekawe spektakle teatralne...
Oddział przedszkolny, klasy I-III
Uczniowie udziału przedszkolnego oraz klas 1-3 wybrali się do Morąga na spektakl teatralny pt. "Przygody Kota". Bajka, której głównym celem było uświadomienie odbiorcom, iż mimo różnic w poglądach, nie należy się krytykować, tylko z sobą współpracować. Spektakl zachwycił dzieci barwnymi kostiumami, pięknymi maskami, uroczymi lalkami i przepiękna muzyką.
Paulina Michałowska
Klasy IV-VIII
Uczniowie z klas IV-VIII udali się do kina Narie na spektakl teatralny, pt. „Serce z Internetu – czyli, czy można znaleźć przyjaźń w sieci?”. Spektakl, to historia Julii, która zakochała się w Kamilu. Utrzymywała z nim kontakt tylko na tzw. Avatar Chacie. Długie i miłe rozmowy utwierdziły dziewczynę w tym, że znalazła swoją „drugą połówkę”. Gdy dochodzi do spotkania nastolatków twarzą w twarz, kończy się ono zerwaniem znajomości. Kamil, który pochodzi z bogatej rodziny, okazuje się internetowym podrywaczem. W ramach , za to, że Julia nie odpowiada jego standardom wyglądu nastolatki nagrywa ją i plik z nagraniem ukrywa na portalu Avatar Chat. Grozi, że udostępni film w sieci. Załamana dziewczyna niespodziewanie otrzymuje pomoc od skromnego Marcina, który odzyskuje plik z filmem i bezinteresownie jej pomaga. W przestawieniu wykorzystano wiersze I. Gałczyńskiego , W. Szymborskiej z. Herberta, epopeję A. Mickiewicza „Pan Tadeusz”, „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery.
Monika Szeluga
20.12.2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniach świątecznych. Razem ze swoimi wychowawcami i nauczycielami zasiedli do stołów, aby spożyć tradycyjne potrawy świąteczne. Nie zabrakło pierogów i krokietów z kapustą i grzybami, smażonej ryby oraz makowca:) Uczniów odwiedził także Mikołaj, który podarował im drobne upominki. Po spotkaniach w salach lekcyjnych wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej, gdzie wzięli udział w Jasełkach przygotowanych przez uczniów pod przewodnictwem pana Remigiusza Ejsymonta i pani Barbary Ostojskiej. Jasełka przypomniały wszystkim historię narodzin Chrystusa. Nie zabrakło kolęd i pastorałek :)
Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie w organizacji tego dnia!
Wesołych Świąt :)
Adam Giemza
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszej klasie. Świąteczne dekoracje oraz uczniowie odświętnie ubrani wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe wydarzenie.
Za oknem szaro i deszczowo, a u nas było ciepło, pachnąco i smakowicie. Zapach pierników rozgrzewał nas do pracy. Pięknie dekorowaliśmy i lukrowaliśmy nasze pierniczki. Wszyscy z entuzjazmem włączali się w śpiew
tradycyjnych polskich kolęd. Kolejnym punktem tego wyjątkowego dnia było wręczenie paczek świątecznych. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, każdy z uczniów otrzymał upominek. Spotkanie to stało się już piękną tradycją, która co roku integruje, wprowadza w świąteczny nastrój i przypomina o znaczeniu wzajemnej życzliwości. Wszyscy wyszliśmy ze spotkania z uśmiechem na twarzy i sercem przepełnionym ciepłem.
Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc i zaangażowanie rodziców.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Sylwia Kozera-Łakoma
Kornela Jabłońska
22 grudnia 2024r. miał miejsce kolejny finał akcji, w której psy i koty ze schroniska w Zbożnem zostały obdarowane prezentami. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej udało się, z zebranych pieniędzy zakupić:
- 72 kg karmy suchej, bez zbóż Primal Spirit Wilderness
- 2 opakowania po 500ml suplementu na stawy Arthrosterol MB
- opakowanie suplementu Arthrovet
- saszetki mokrej karmy dla kotów
- naturalne smakołyki dla psów (suszone żwacze).
Chciałabym bardzo podziękować uczniom i ich rodzicom oraz wychowawcom oddziału przedszkolnego, klasie I, II, III, IV, V oraz VIII, jak również uczennicy z klasy VI i uczennicy klasy VII za zaangażowanie :)
Dziękuję, że nie pozostajecie obojętni:)
Dominika Chmielewska
Uczniowie z klasy VII wzięli udział w pierwszym półroczu w programie profilaktycznym pt: „ISKRA odporności”. Program składał się z jedenastu spotkań, na których uczestniczyło 13 uczniów. Zajęcia miały na celu zwiększanie odporności psychicznej poprzez ćwiczenia uważności, wzmacnianie mocnych stron oraz zmienianie nawykowych sposobów myślenia. W programie podejmowane były działania mające na celu zwiększanie odporności. Uczniowie tworzyli własne Portfolio odporności, używając zwrotów: MAM…, JESTEM…, MOGĘ…, LUBIĘ…, opisywali to wszystko, co może być dla nich wsparciem, odnajdując swoje mocne strony, umiejętności i talenty. Wykonywanie ćwiczeń zwanych siłownią odporności pomogło nie tylko uświadomić uczniom , jakie mają zasoby, ale też nauczyło , w jaki sposób można je wykorzystać w życiu codziennym.
Monika Szeluga
O programie...
W grudniu 2024r. uczniowie klas IV - VIII wzieli udział w spotkaniach edukacyjno - profilaktycznych tematycznie powiązanych z szeroko rozumianą cyberprzestrzenią, bezpieczeństwem i hejtem w sieci.
Klasy VI-VIII
Jak radzić sobie przemocą rówieśniczą i z hejtem w sieci?
09.12.2024r. nasi uczniowie z klasy VII i VIII wzięli udział w spotkaniu pt: „Jak radzić sobie przemocą rówieśniczą i z hejtem w sieci?” w sali widowiskowo-kinowej Morąskiego Domu Kultury. Spotkanie poprowadził Adam Just, specjalista z doświadczeniem w zakresie profilaktyki dla dzieci i młodzieży.
Przemoc rówieśnicza, zarówno fizyczna, jak i psychiczna, a także hejt w Internecie to zjawiska, z którymi coraz częściej mają do czynienia uczniowie. Osoby doznające przemocy bardzo często boją się szukać pomocy, co pogłębia ich cierpienie. Na spotkaniu przedstawione zostały podstawowe formy przemocy, wskazując na różnice między przemocą fizyczną, psychiczną, a cyberprzemocą, która z uwagi na nieustannie rosnącą popularność mediów społecznościowych staje się coraz powszechniejsza. Uczniowie dowiedzieli się jak reagować na przejawy agresji w szkole i w sieci, jak ważne jest reagowanie w momencie, kiedy dostrzegamy, że ktoś z naszych kolegów lub koleżanek doświadcza przemocy. Celem spotkania było również uświadamianie dzieci i młodzieży, a także ich opiekunów, o poważnych konsekwencjach dotyczących m.in. przemocy w szkole i w sieci oraz promowanie postaw opartych na szacunku i empatii.
Klasy IV-VI
12.12.2024r. uczniowie z klas IV - VI mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych. Wzięli oni udział w spotkaniu edukacyjno-profilaktycznym prowadzonym przez pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Morągu, panią Joannę Kłosinską. Oprócz przypomnienia sobie wiadomości teoretycznych, uczniowie mieli okazję wykorzystać je w praktyce w czasie dyskusji i pracy w grupach.
Coś więcej o cyberprzemocy... Link do strony NASK
Monika Szeluga
Jarosław Pogorzelski