14 listopada 2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie rodziców panią psycholog Kamilą Wołejko z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Morągu. Celem spotkania było zapoznanie rodziców z tematem ciężkiej choroby – DEPRESJI.
Depresja dzieci i młodzieży wciąż jest mniej poznana niż depresja u osób dorosłych, częściej pozostaje ona również niezauważona i niezdiagnozowana. Jakie mogą być symptomy depresji? Jak jej zapobiegać? Oto kilka wskazówek dla rodziców.
1. Zwróć uwagę na oznaki stresu czy początkowych objawów depresyjnych u dziecka.
2. Okazuj dziecku swoje zainteresowanie, ciepło i miłość. Angażuj się w jego sprawy.
3. Stawiaj przed dzieckiem wyzwania adekwatne do jego wieku i możliwości, pozwalające na
osiągnięcie sukcesu.
4. Jeśli u dziecka zdiagnozowano depresję, przestrzegaj zaleceń lekarskich, aktywnie uczestnicz w
procesie terapii dziecka.
5. Zaplanuj razem z dzieckiem przyjemne zajęcia, jednak nie planuj nadmiernie jego dnia, pozostaw mu czas wolny.
6. Przypominaj dziecku o jego sukcesach, ważnych wydarzeniach.
7. Zadbaj o aktywność fizyczną dziecka i o jego właściwą dietę. Wspólne spacery lub wyjścia na basen mogą być również dobrą okazją do wzmocnienia pozytywnej relacji.
8.Pozwól dziecku na wyrażanie swoich emocji – zarówno tych przyjemnych, jak i nieprzyjemnych. Rozmawiaj z nim o trudnych emocjach, takich jak złość, smutek czy lęk. W przypadku młodszych dzieci można wykorzystać w tym celu odpowiednie bajki terapeutyczne (np. „Garść radości, szczypta złości. Mnóstwo zabawnych ćwiczeń z uczuciami” Wojciecha Kołyszko czy filmy animowane, np. „W głowie się nie mieści”).
9.Nie ponaglaj dziecka, nie staraj się go rozweselać wszelkimi dostępnymi sposobami, pozwól mu na doświadczenie smutku.
10.Spróbuj popatrzeć na wydarzenia, szczególnie kryzysowe, oczami dziecka, spróbuj zrozumieć, czego doświadcza. Wspólnie zastanówcie się, jak pokonać kryzys.
11.Nie włączaj dziecka w kłopoty dorosłych członków rodziny, mogą być dla niego zbyt obciążające.
12.Wzmocnij rodzinne więzi –jedzcie razem posiłki, spędzajcie wspólnie czas wolny, obchodźcie urodziny, świętujcie sukcesy członków rodziny.
13.Ułatwiaj dziecku kontakty z rówieśnikami.
14.Naucz dziecko (szczególnie nastolatka) konstruktywnego myślenia – nazwij niekonstruktywne myśli dziecka (np. Twoje przekonanie, że inni sądzą, że jesteś głupia, to czytanie w myślach), pokaż, jak takie myślenie wpływa na jego nastrój (np. Myśląc w ten sposób, odczuwasz smutek i nie masz ochoty spotykać się z koleżankami), zachęć do konstruktywnego myślenia (np. Czy takie myślenie Ci pomaga? Czy nie jesteś dla siebie zbyt surowa?). Możesz wspólnie ze swoim dzieckiem stworzyć listę konstruktywnych myśli, np.:
•Popełniam błędy, ale wiele rzeczy robię dobrze.
•Jestem dla siebie za bardzo surowa, jestem całkiem w porządku.
•Akceptuję siebie takiego, jakim jestem.
•Nie można być lubianym przez wszystkich. Niektóre osoby mnie lubią i to jest w porządku.
•Są osoby, które mnie lubią i dla których jestem ważny. Mam przyjaciół.
•Rodzice chcą mi pomóc. Czasem wydają się być niesprawiedliwi, ale gdy się lepiej zastanowię,
uważam, że są w porządku.
•Nie jestem odpowiedzialny za wszystkie problemy.
•Muszę próbować dalej.
•Nie mam dowodów na to, że przyszłość będzie tak czarna, jak myślę.
15.Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, słuchaj go uważnie, powstrzymaj się od dobrych rad i ocen
Rodzicu!
Jeśli czujesz, że Twoje kompetencje rodzicielskie są niewystarczające, zorientuj się, gdzie w Twojej
okolicy prowadzone są treningi umiejętności wychowawczych czy warsztaty dla rodziców. Często są
one oferowane przez Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w
Morągu.
Monika Szeluga
Dnia 14 listopada 2024 roku w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował dzień bez plecaka. Było
Wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przyszli bez plecaków i toreb. Zabawa polegała na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczyła się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można było spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób. Uczniowie mieli możliwość wykazania się kreatywnością oraz umiejętnością pokazania się przed rówieśnikami. Był to dzień pełen pomysłów z nutą dobrej zabawy.
Lidia Adamczyk
Samorząd Uczniowski
Dnia 12 listopada 2024r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Wydarzenie to miało na celu uczczenie 106. rocznicy tego ważnego momentu w historii naszego kraju oraz przypomnienie jego znaczenia dla wszystkich Polaków.
Podczas apelu uczniowie klasy VI przedstawili inscenizację, w której przybliżyli historyczne fakty związane z drogą Polski do niepodległości. Występ wzbogacony był o patriotyczną piosenkę i taniec, które wprowadziły uczestników w podniosłą atmosferę i skłoniły do refleksji nad wartościami narodowymi.
Zwieńczeniem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt. „Najpiękniejsza jest moja mała ojczyzna”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, a nadesłane prace ukazały, jak piękna jest nasza lokalna okolica oraz jak ważna jest dla nas tożsamość regionalna.
Apel był nie tylko okazją do uczczenia święta, ale także do integracji całej społeczności szkolnej i wspólnego przeżywania dumy z bycia Polakami.
Kamila Gutowska, Paulina Michałowska, Monika Szeluga
8 listopada 2024 roku dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Zdrowego Śniadania. Celem ogólnopolskiej inicjatywy jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania. Przedszkolaki zapoznały się z piramidą dobrego żywienia oraz utrwaliły wiedzę na temat przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków. Następnie zabrały się do przygotowania zdrowych kanapek. Pojawiły się na nich oprócz wędlin, jajek i sera również warzywa – sałata, szczypiorek, pomidory, ogórki, papryka, rzodkiewka. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i kolorowo.
Ewelina Krawczyk
Jak co roku, tak i w tym, w naszej szkole podjęliśmy działania związane z promocją zdrowego odżywiania:) Oprócz zajęć teoretycznych, organizujemy zajęcia praktyczne. Uczniowie klasy VII postanowili przygotować soki owocowo - warzywne. Jak im poszło? Oceńcie sami... Poniżej filmik z ich działań:)
Lidia Adamczyk
14 listopada 2024r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowymwydarzeniu – pokazach w kinie sferycznym. Było to niezwykłe przeżycie, gdyż seanse odbywały się w technice 3D, co pozwoliło im zanurzyć się w spektakularnym świecie projekcji.
Kino sferyczne, znane z innowacyjnego podejścia do wyświetlania filmów, oferuje projekcje w formacie umożliwiającym oglądanie obrazu dookoła, co potęguje wrażenie bycia częścią wyświetlanych scen. Podczas tego wydarzenia uczniowie mieli okazję obejrzeć kilka fascynujących pokazów filmowych. Każdy z nich opowiadał inną, ciekawą historię lub przybliżał zjawiska przyrodnicze lub kulturowe.
Całe wydarzenie dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń, poszerzając ich horyzonty oraz wzbudzając ciekawość świata. Było to święto nauki i rozrywki.
Kamila Gutowska
Z okazji Dnia Postaci z Bajek, 05.11.2024 roku został w przedszkolu ogłoszony konkurs na bajkową koszulkę. Zadaniem uczestników było ozdobienie koszulki w taki sposób, by jednoznacznie kojarzyła się ze znaną postacią ze świata bajek. Technika pracy była dowolna. Dzieci przy pomocy osoby dorosłej bawiły się w projektantów mody tworząc fantazyjne, oryginalne koszulki. W naszym konkursie nie było przegranych, wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia. W wyniku głosowania przedszkolaków 3 osoby stanęły na podium:
1. Miejsce – Alan Kacprzak;
2. Miejsce – Inga Czajkowska;
3. Miejsce – Aleksandra Czajkowska.
GRATULUJEMY !
Ewelina Krawczyk
W październiku uczniowie należący do Szkolnej Rady Wolontariatu zaplanowali działania związane z pomocą powodzianom. Część z nich zajęła się rozpropagowaniem akcji wśród szkolnej społeczności, a część włączyła się w samą zbiórkę oraz przygotowanie wyjątkowego prezentu na licytację. Podsumowanie akcji odbyło się w Morąskim Domu Kultury, gdzie 19 października 2024 r., na licytację trafił obraz autorstwa Nataszy Mistygacz oraz tego dnia przekazano puszkę, do której zbierano pieniądze na rzecz powodzian. Za tę część działań ze odpowiedzialny był Wojciech Lewczuk.
Dziękujemy bardzo za zaangażowanie w akcję :)
Opiekun Szkolnej Rady Wolontariatu
Joanna Andrzejczak - Wojcinowicz
W ramach projektu „Angielski jest Fun-tastyczny” uczniowie naszej szkoły z końcem października zakończyli z sukcesem realizację pierwszego zadania. Celem tego wyzwania było stworzenie gry planszowej w języku angielskim, co miało na celu połączenie nauki z zabawą oraz rozwój umiejętności językowych w twórczy sposób. Efekty pracy uczniów przerosły oczekiwania! Powstały różnorodne i pięknie wykonane plansze, pełne kolorów, pomysłowych ilustracji i ciekawych zadań. Każda gra charakteryzowała się oryginalnym podejściem i zawierała elementy edukacyjne, takie jak pytania czy zadania, które umożliwiały doskonalenie słownictwa oraz struktur gramatycznych.
W bieżącym roku szkolnym udział w projekcie bierze aż.. 100 osób, czyli wszyscy uczniowie klas I-VIII:)
Kamila Gutowska
11 października 2024r. cała szkolna społeczność uczestniczyła w akademii zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Po zajęciach wychowawczych, w czasie których uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie historię DEN, wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej. Tam miała miejsce część oficjalna całej uroczystości. Pan dyrektor, jak co roku, wręczył Nagrody Dyrektora nauczycielom wyróżniających się w pracy oraz wszystkim pracownikom szkoły przekazał specjalnie przygotowane na tę okazję podziękowania. Po wystąpieniu pana dyrektora, miał miejsce apel przygotowany przez panią Dominikę Chmielewską oraz uczniów III klasy, w czasie którego nie zabrakło życzeń dla pracowników szkoły i specjalnych odznaczeń dla wszystkich pracowników - Złotych Medali :)
Dziękujemy byłym pracownikom szkoły za udział w uroczystych obchodach Dnia Edukacji Narodowej :) Było nam niezmiernie miło gościć Was w murach naszej szkoły...
Dominika Chmielewska
Adam Giemza
Nauczyciele wyróżnieni Nagrodą Dyrektora: pani Monika Szeluga, pani Kamila Gutowska, pan Jarosław Pogorzelski, pani Dominika Chmielewska, pani Sylwia Kozera Łakoma, pani Lidia Adamczyk
Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Morągu. Wykonały przestrzenną pracę plastyczną z wykorzystaniem darów jesieni pod nazwą „Cudaki, stworki i inne jesienne potworki”. Celem konkursu było kształtowanie wyobraźni twórczej oraz pobudzenie do zainteresowania światem przyrody. Ogłaszamy, że dwoje uczniów z naszego oddziału: Joanna Karwat oraz Jakub Szeluga otrzymali w nim III miejsce. Dnia 23.10.2024 r. udali się na uroczyste rozdanie nagród.
Gratulujemy :)
Ewelina Krawczyk
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
27 września 2024r. dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały niezwykłe wydarzenie – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Był to wyjątkowy dzień, najważniejszy dla wszystkich naszych przedszkolaków. Dzieci odwiedziła kolejny raz animatorka z Ostródy – Pani Paulina. Tego dnia czekało na przedszkolaki mnóstwo atrakcji, zabaw ruchowych, piosenek i tańców w rytm najpopularniejszych dziecięcych przebojów. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Dzieci własnoręcznie tworzyły również pudełeczka swoich najcenniejszych skarbów. Tego dnia nie zabrakło uśmiechu, radości, słodkości, upominków i dyplomów.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego święta oraz poczęstunek :)
Ewelina Krawczyk
Dzieci z klas 1-3, podobnie jak ich starsi koledzy i koleżanki z klas 4-6, z okazji Dnia Chłopaka wybrali się na wycieczkę do Morąga. Dzień rozpoczęli od seansu bajkowego pt. "Był sobie kot" w morąskim Kinie Narie. Następnie odwiedzili oddział dziecięcy Biblioteki Miejskiej. Tam pani bibliotekarka pokazała im zbiory, porozmawiała z nimi na temat sztuki i zajęć dodatkowych prowadzonych przez pracowników biblioteki oraz pokazała Pracownię Orange. Po udanych zajęciach w bibliotece wszyscy pełni sił i energii poszli na plac zabaw, gdzie dobrej zabawie i uśmiechu nie było końca.
Paulina Michałowska, Dominika Chmielewska
Sylwia Kozera łakoma, Kornela Jabłońska
„W kalendarzu wielka draka,
30 września - Dzień Chłopaka,
my dziś o Was pamiętamy
i życzenia wam składamy”.
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Dlatego też 30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W każdej grupie przedszkolnej dziewczynki odśpiewały uroczyste „Sto lat” i złożyły bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia. Dzieci uczestniczyły w zabawach w rytm znanych przebojów a zakończyli dzień pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Nie zabrakło również drobnych upominków ufundowanych przez Rodziców. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.
Ewelina Krawczyk
Dnia 30 września 2024r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w wycieczce do Morąga, która dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń. Program rozpoczął się od wizyty w Bibliotece Miejskiej, gdzie odbyły się ciekawe warsztaty artystyczno-manualne. Uczniowie mieli okazję stworzyć zawieszki w kształcie dyni, symbolizujące jesień, oraz przypinki, które będą miłą pamiątką z tego dnia. Następnie odbył się konkurs na najwyższą wieżę z makaronu, który przyniósł wiele śmiechu i pozwolił rozwijać zdolność współpracy w grupie. Po zakończeniu warsztatów, grupa udała się do kina, gdzie obejrzała film animowany „W głowie się nie mieści 2”. Produkcja ta, pełna emocji i wartościowych przesłań, skłoniła uczniów do refleksji nad znaczeniem uczuć i relacji międzyludzkich. Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się do pizzerii, aby wspólnie, przy dużych stołach, uczcić Dzień Chłopaka. Pyszne jedzenie, wesoła atmosfera i czas spędzony w gronie kolegów sprawiły, że dzień ten na długo zostanie w pamięci uczestników. Wycieczka była nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale również doskonałym sposobem na rozwijanie kreatywności i umiejętności współpracy.
Joanna Andrzejczak Wojcinowicz, Barbara Ostojska, Kamila Gutowska
Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Tradycyjnie, by uczcić ów dzień, Samorząd Uczniowski zorganizował 26 września dyskotekę, w której wzięli udział uczniowie klas IV - VIII.
Tuż przed godziną 16 w szkole zjawiły się dzieci wyraźnie spragnione zabawy i rozrywki. Uczniowie indywidualnie, w parach i grupach dali upust swojej kreatywności, tworząc układy taneczne do muzyki współczesnej. Był ulubiony pociąg, kaczuchy i skoczna Belgijka. Sprzęt muzyczny obsługiwali uczniowie klasy VIII - DJ Artur i Zosia.
Wszyscy doskonale bawili się przy rytmach różnorodnej muzyki. Dyskotekę zaliczamy do udanych:)
Dziękujemy uczestnikom za dobrą zabawę, rodzicom za przepyszne ciasta, a nauczycielom za opiekę. Następna impreza, na którą już zapraszamy w listopadzie!
Lidia Adamczyk
Ewelina Krawczyk
23 września 2024r. odział przedszkolny oraz uczniowie klas 1-3 wspólnie przywitali Pierwszy Dzień Jesieni. Świętowanie rozpoczęliśmy od rysowania portretów Jesiennej Pani. Następnie wspólnymi siłami wykonaliśmy dekorację, która zozdobiła naszą szkołę. Każda z klas musiała ozdobić element stroju Jesieni. Pierwszaki zrobiły prześliczny kapelusz, drugoklasiści bluzeczkę a trzeciaki próbowali swoich sił w szyciu, ozdabiając liśćmi spódnicę. Dekoracja nie powstałaby, gdyby nie dary przyniesione przez uczniów. Przedstawiciele każdej z klas malowali też oznaki jesieni na foli. Jesień to też dary sadu, wobec tego świętowanie połączyliśmy z Dniem Jabłka. Kolejnym punktem programu było przygotowanie oraz wspólna degustacja zdrowego jedzenia, którego głównym elementem było jabłko. Przedszkolaki zrobiły owocowe jeżyki, pierwszaki pieczone jabłuszka, drugaki pyszną surówkę marchewkowo -jabłkową a trzecioklasiści przyrządzili zdrowe soki jabłkowe. Dziękujemy naszej kucharce , pani Ewie Romaszko, za pomoc i udostępnianie sprzętu kuchennego. To był smakowicie i bardzo miło spędzony czas.
Paulina Michałowska, Sylwia Kozera Łakoma
Dominika Chmielewska, Ewelina Krawczyk
19 września 2024r. w naszej szkole odbyła się wyjątkowa akcja edukacyjna pod hasłem "Dzień Emotikona". Miała ona na celu przybliżenie uczniom znaczenia emotikonów oraz ich roli w wyrażaniu emocji. Wydarzenie rozpoczęła klasa 6, która przygotowała prezentację na temat historii i znaczenia emotikonów, czyli- najprościej rzecz ujmując- graficznych znaków używanych w komunikacji cyfrowej do wyrażania emocji. Po prezentacji, wszystkie klasy wzięły udział w kreatywnej zabawie pod tytułem "Narysuj swojego wychowawcę jako emotkę". Zadanie polegało na przedstawieniu swojego wychowawcy w formie emotikona, co wywołało mnóstwo radości i kreatywnych pomysłów. Uczniowie wykazali się niezwykłą wyobraźnią, a ich prace pełne były kolorowych i ciekawych interpretacji. Dziękujemy przedszkolakom za włączenie się w akcję :) Podziękowania należą się również uczniom klas I-III, którzy pod okiem swoich nauczycieli wykonali emotki zdobiące hol szkolny :)
"Dzień Emotikona" okazał się świetnym sposobem na połączenie nauki z dobrą zabawą oraz okazją do refleksji nad rolą emocji w naszym codziennym życiu.
Kamila Gutowska
Jarosław Pogorzelski
Kolejna akcja pod hasłem Jesienne Sprzątanie Świata już za nami :) Z dumą możemy stwierdzić, że uczniowie naszej szkoły do realizacji zaplanowanych działań podeszli, jak zwykle z resztą, bardzo poważnie. Pod opieką nauczycieli i pracowników niepedagogicznych dokładnie 19 września 2024r. opuścili teren szkoły po to, aby zebrać porozrzucane wszędzie papierki, puszki, opakowania po batonikach i chipsach, butelki plastikowe. Akcja trwała blisko dwie godziny, a jej finał zaskoczył wszystkich... Ilość zebranych odpadów była ogromna... Niestety, nie jest to powód do dumy :(
Dbajmy o naszą Słonecznik! I pamiętajmy, że śmieci powinny trafiać do kosza, a nie pod płot!
W tym roku szkolnym nasza szkoła akcję Jesiennego Sprzątania Świata zorganizowała we współpracy z Fundacją "Nasza Ziemia".
Adam Giemza
17 września 2024 r. odbyło się spotkanie uczniów klas I-VIII oraz przedszkolaków z dzielnicowym asp. Michałem Bączajem. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się
swoimi spostrzeżeniami.
Monika Szeluga