Menu

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA IM.H.PONIEWAŻ
    Słonecznik 117, 14-300 Morąg
    e-doręczenia (adres) AE:PL-87656-23148-BHGHH-12
  • (+89) 7570010
  • Przedszkolaki na podium :)

    Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Morągu. Wykonały przestrzenną pracę plastyczną z wykorzystaniem darów jesieni pod nazwą „Cudaki, stworki i inne jesienne potworki”. Celem konkursu było kształtowanie wyobraźni twórczej oraz pobudzenie do zainteresowania światem przyrody. Ogłaszamy, że dwoje uczniów z naszego oddziału: Joanna Karwat oraz Jakub Szeluga otrzymali w nim III miejsce. Dnia 23.10.2024 r. udali się na uroczyste rozdanie nagród.
    Gratulujemy :)

    Ewelina Krawczyk

  • Dzień Przedszkolaka :)

    „Każdy przedszkolak dobrze wie,
    że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
    od najmłodszego, aż po starszaka,
    wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"


    27 września 2024r. dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały niezwykłe wydarzenie – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Był to wyjątkowy dzień, najważniejszy dla wszystkich naszych przedszkolaków. Dzieci odwiedziła kolejny raz animatorka z Ostródy – Pani Paulina. Tego dnia czekało na przedszkolaki mnóstwo atrakcji, zabaw ruchowych, piosenek i tańców w rytm najpopularniejszych dziecięcych przebojów. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Dzieci własnoręcznie tworzyły również pudełeczka swoich najcenniejszych skarbów. Tego dnia nie zabrakło uśmiechu, radości, słodkości, upominków i dyplomów.

    Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego święta oraz poczęstunek :)

    Ewelina Krawczyk

  • Dzień Chłopaka w klasach I-III

    Dzieci z klas 1-3, podobnie jak ich starsi koledzy i koleżanki z klas 4-6, z okazji Dnia Chłopaka wybrali się na wycieczkę do Morąga. Dzień rozpoczęli od seansu bajkowego pt. "Był sobie kot" w morąskim Kinie Narie. Następnie odwiedzili oddział dziecięcy Biblioteki Miejskiej. Tam pani bibliotekarka pokazała im zbiory, porozmawiała z nimi na temat sztuki i zajęć dodatkowych prowadzonych przez pracowników biblioteki oraz pokazała Pracownię Orange. Po udanych zajęciach w bibliotece wszyscy  pełni sił i energii poszli na plac zabaw, gdzie dobrej zabawie i uśmiechu nie było końca. 

    Paulina Michałowska, Dominika Chmielewska

    Sylwia Kozera łakoma, Kornela Jabłońska

  • Dzień Chłopaka w oddziale przedszkolnym :)

    „W kalendarzu wielka draka,
    30 września - Dzień Chłopaka,
    my dziś o Was pamiętamy
    i życzenia wam składamy”.

    Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Dlatego też 30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W każdej grupie przedszkolnej dziewczynki odśpiewały uroczyste „Sto lat” i złożyły bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia. Dzieci uczestniczyły w zabawach w rytm znanych przebojów a zakończyli dzień pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Nie zabrakło również drobnych upominków ufundowanych przez Rodziców. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

    Ewelina Krawczyk

  • Wycieczka z okazji Dnia Chłopaka :)

    Dnia 30 września 2024r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w wycieczce do Morąga, która dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń. Program rozpoczął się od wizyty w Bibliotece Miejskiej, gdzie odbyły się ciekawe warsztaty artystyczno-manualne. Uczniowie mieli okazję stworzyć zawieszki w kształcie dyni, symbolizujące jesień, oraz przypinki, które będą miłą pamiątką z tego dnia. Następnie odbył się konkurs na najwyższą wieżę z makaronu, który przyniósł wiele śmiechu i pozwolił rozwijać zdolność współpracy w grupie. Po zakończeniu warsztatów, grupa udała się do kina, gdzie obejrzała film animowany „W głowie się nie mieści 2”. Produkcja ta, pełna emocji i wartościowych przesłań, skłoniła uczniów do refleksji nad znaczeniem uczuć i relacji międzyludzkich. Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się do pizzerii, aby wspólnie, przy dużych stołach, uczcić Dzień Chłopaka. Pyszne jedzenie, wesoła atmosfera i czas spędzony w gronie kolegów sprawiły, że dzień ten na długo zostanie w pamięci uczestników. Wycieczka była nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale również doskonałym sposobem na rozwijanie kreatywności i umiejętności współpracy.

    Joanna Andrzejczak Wojcinowicz, Barbara Ostojska, Kamila Gutowska

  • Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

    Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Tradycyjnie, by uczcić ów dzień, Samorząd Uczniowski zorganizował 26 września dyskotekę, w której wzięli udział uczniowie klas IV - VIII.

    Tuż przed godziną 16 w szkole zjawiły się dzieci wyraźnie spragnione zabawy i rozrywki. Uczniowie indywidualnie, w parach i grupach dali upust swojej kreatywności, tworząc układy taneczne do muzyki współczesnej. Był ulubiony pociąg, kaczuchy i skoczna Belgijka. Sprzęt muzyczny obsługiwali uczniowie klasy VIII - DJ Artur i Zosia.

    Wszyscy doskonale bawili się przy rytmach różnorodnej muzyki. Dyskotekę zaliczamy do udanych:)

    Dziękujemy uczestnikom za dobrą zabawę, rodzicom za przepyszne ciasta, a  nauczycielom za opiekę. Następna impreza, na którą już zapraszamy w listopadzie! 

    Lidia Adamczyk

    Ewelina Krawczyk

  • Pierwszy Dzień Jesieni...

    23 września 2024r. odział przedszkolny oraz uczniowie klas 1-3 wspólnie przywitali Pierwszy Dzień Jesieni. Świętowanie rozpoczęliśmy od rysowania portretów Jesiennej Pani. Następnie wspólnymi siłami wykonaliśmy dekorację, która zozdobiła naszą szkołę. Każda z klas musiała ozdobić element stroju Jesieni. Pierwszaki zrobiły prześliczny kapelusz, drugoklasiści bluzeczkę a trzeciaki próbowali swoich sił w szyciu, ozdabiając liśćmi spódnicę. Dekoracja nie powstałaby, gdyby nie dary przyniesione przez uczniów.  Przedstawiciele każdej z klas malowali też oznaki jesieni na foli. Jesień to też dary sadu, wobec tego świętowanie połączyliśmy z Dniem Jabłka. Kolejnym punktem programu było przygotowanie oraz wspólna degustacja zdrowego jedzenia, którego głównym elementem było jabłko. Przedszkolaki zrobiły owocowe jeżyki, pierwszaki pieczone jabłuszka, drugaki pyszną surówkę marchewkowo -jabłkową a trzecioklasiści przyrządzili zdrowe soki jabłkowe. Dziękujemy naszej kucharce , pani Ewie Romaszko, za pomoc i udostępnianie sprzętu kuchennego. To był smakowicie i bardzo miło spędzony czas. 

    Paulina Michałowska, Sylwia Kozera Łakoma

    Dominika Chmielewska, Ewelina Krawczyk

  • Dzień Emotikona w naszej szkole :)

    19 września 2024r. w naszej szkole odbyła się wyjątkowa akcja edukacyjna pod hasłem "Dzień Emotikona".  Miała ona na celu przybliżenie uczniom znaczenia emotikonów oraz ich roli w wyrażaniu emocji. Wydarzenie rozpoczęła klasa 6, która przygotowała prezentację na temat historii i znaczenia emotikonów, czyli- najprościej rzecz ujmując- graficznych znaków używanych w komunikacji cyfrowej do wyrażania emocji. Po prezentacji, wszystkie klasy wzięły udział w kreatywnej zabawie pod tytułem "Narysuj swojego wychowawcę jako emotkę". Zadanie polegało na przedstawieniu swojego wychowawcy w formie emotikona, co wywołało mnóstwo radości   i kreatywnych pomysłów. Uczniowie wykazali się niezwykłą wyobraźnią, a ich prace pełne były kolorowych i ciekawych interpretacji. Dziękujemy przedszkolakom za włączenie się w akcję :) Podziękowania należą się również uczniom klas I-III, którzy pod okiem swoich nauczycieli wykonali emotki zdobiące hol szkolny :) 

    "Dzień Emotikona" okazał się świetnym sposobem na połączenie nauki z dobrą zabawą oraz okazją do refleksji nad rolą emocji w naszym codziennym życiu.


    Kamila Gutowska
    Jarosław Pogorzelski

  • Na straży czystej Ziemi :)

    Kolejna akcja pod hasłem Jesienne Sprzątanie Świata już za nami :) Z dumą możemy stwierdzić, że uczniowie naszej szkoły do realizacji zaplanowanych działań podeszli, jak zwykle z resztą, bardzo poważnie. Pod opieką nauczycieli i pracowników niepedagogicznych dokładnie 19 września 2024r. opuścili teren szkoły po to, aby zebrać porozrzucane wszędzie papierki, puszki, opakowania po batonikach i chipsach, butelki plastikowe. Akcja trwała blisko dwie godziny, a jej finał zaskoczył wszystkich... Ilość zebranych odpadów była ogromna... Niestety, nie jest to powód do dumy :(

    Dbajmy o naszą Słonecznik! I pamiętajmy, że śmieci powinny trafiać do kosza, a nie pod płot! 

    W tym roku szkolnym nasza szkoła akcję Jesiennego Sprzątania Świata zorganizowała we współpracy z Fundacją "Nasza Ziemia".  

    Adam Giemza

     

  • Bezpieczeństwo przede wszystkim :)

    17 września 2024 r. odbyło się spotkanie uczniów klas I-VIII oraz przedszkolaków z dzielnicowym asp. Michałem Bączajem. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.  Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się
    swoimi spostrzeżeniami.

    Monika Szeluga

  • Kropki w oddziale przedszkolnym :)

    Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto, które obchodzimy w przedszkolu 16 września. To wyjątkowe wydarzenie w naszej szkole cieszy się dużą popularnością. Obchodzimy je corocznie, aby uczcić  indywidualność i kreatywność uczniów. Inspiracją do jego powstania była książka „Kropka” autorstwa Petera H. Reynoldsa, która opowiada o odkrywaniu talentów i wiary w siebie.
    Na początku wszyscy przypomnieliśmy sobie historię małej Vashti. Następnie zainspirowani kropką, podejmowaliśmy ciekawe działania, m.in. dzieci łączyły kropki i powstawały  ciekawe obrazy, a z zakrętek od butelek tworzyły budowle. Powstały również ciekawe projekty koszulek w kropki. Na koniec poszukiwaliśmy
    kropek w przyrodzie i w różnych znanych nam miejscach. Cały tydzień przyniósł wiele radości, bo okazało się, że każdy z nas ma jakiś talent. Dzień Kropki to wyjątkowa okazja, aby pokazać, jak wiele możemy osiągnąć, gdy wierzymy w siebie i swoje możliwości.

    Ewelina Krawczyk

  • Kropka rządzi :)

    Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot", nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Książeczka opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. O dziewczynce, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym roku w klasie 2 również obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki.  Uczniowie podejmowali różne działania „z kropką w tle”. Najpierw obejrzeli film o Vashti, rozmawiali o  swoich talentach i pasjach. Na zajęciach plastycznych wyczarowywali piękne obrazy z kropek. Na lekcji matematyki kodowali drogę kropki a na zajęciach przyrody zapoznali się z ciekawymi informacjami o muchomorach oraz biedronce i jej kropkach.  Szukali też kropek w codzienności. Nie zabrakło wspólnego zdjęcia w kropeczkowych ubraniach. Drugoklasiści Dzień Kropki uczcili 17.09.2024r :) 

    Paulina Michałowska

  • Narodowe Czytanie

    6 września 2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 13. edycji Narodowego Czytania 2024 –
    akcji społecznej propagującej znajomość literatury polskiej. Podczas tegorocznej odsłony akcji odbyło się wspólne czytanie fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”. Ponieważ nie jest to łatwa lektura dla młodych odbiorców, uczniowie klasy VIII: Magda, Zosia, Kasia, Gabrysia, Michał, Oliwier, Czarek i Artur przedstawili krótko sylwetkę Juliusza Słowackiego oraz wprowadzili zebranych w tematykę „Kordiana”.
    Wybrane fragmenty dramatu czytane były z podziałem na role. Poza wymienionymi ósmoklasistami wśród czytających była również pani Katarzyna Malinowska oraz uczniowie Robert Kwaśny i Wojtek Lewczuk. 
    Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego ważnego wydarzenia czytelniczego.

    Agnieszka Schukat

  • Ruch to zdrowie!

    Ten rok szkolny uczniowie klas V-VIII rozpoczęli dość aktywnie! 03 września 2024 roku, pod czujnym okiem pani Lidii Adamczyk, odbyły się mini rozgrywki sportowe. Uczniowie z przyjemnością wzięli w nich udział, bo jak wszyscy wiedzą, ruch to zdrowie :) 

    Adam Giemza

  • Jestem już uczniem:)

    W dniu rozpoczęcia zajęć w roku szkolnym 2024/2025, tj. 02 września 2024r., dzieci rozpoczynające naukę w klasie pierwszej wzięli udział w uroczystym pasowaniu na ucznia Szkoły Podstawowej im. Heleny Ponieważ w Słoneczniku. Zgodnie z Ceremoniałem szkoły złożyli oni w obecności dyrektora szkoły uroczystą przysięgę, zostali przez niego pasowani na ucznia oraz odcisnęli swój kciuk w kronice szkolnej. Potwierdzeniem "wkroczenia" do braci uczniowskiej naszej szkoły było odebranie przez pierwszaków legitymacji uczniowskiej. W tym dniu towarzyszyli im rodzice oraz nowa wychowawczyni, pani Sylwia Kozera Łakoma. 

    Życzymy samych sukcesów:)

    Adam Giemza

  • Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami :)

    02 września 2024 roku z radością powitaliśmy nowy rok szkolny:)  W atmosferze pełnej entuzjazmu i optymizmu, wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zebrali się, aby wspólnie rozpocząć nowy etap edukacyjnej podróży. W tym roku szkolnym, pod hasłem „Sięgaj wysoko i przekraczaj granice swoich możliwości!”, wyruszamy w kolejną przygodę, pełni zapału do zdobywania wiedzy i realizowania marzeń. Nauczyciele, z pasją i oddaniem, są gotowi podjąć wyzwania, jakie przyniesie ten rok. Wierzą, że każdy uczeń ma w sobie potencjał, który czeka na odkrycie, a ich misją jest wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu ich talentów i osiąganiu celów. Szczególny moment przeżyli dzisiaj najmłodsi uczniowie – podopieczni pani Sylwii Łakomej-Kozery. Klasa I, odważnym krokiem, wkroczyła w świat szkolnych obowiązków, stając się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej. „Każdy krok to nowa przygoda, a każda lekcja to klucz do przyszłości!” – niech te słowa będą ich
    przewodnikiem na początku tej niezwykłej podróży. Wszyscy z dumą będziemy obserwować, jak najmłodsi uczniowie rozpoczynają swoją drogę ku wiedzy. Z niecierpliwością czekamy na ch pierwsze sukcesy!
    Niech ten rok przyniesie nam wszystkim wiele radości, satysfakcji oraz niezapomnianych chwil. „Razem, z pasją i determinacją, możemy osiągnąć wszystko!” – z takim przesłaniem ruszamy naprzód, gotowi na wyzwania, które przyniesie nowy rok szkolny.


    Dyrektor szkoły
    Adam Giemza

  • Witamy w roku szkolnym 2024/2025 :)

    Drodzy Uczniowie!

    Wakacyjny czas zbliża się wielkimi krokami do końca. Za kilka dni rozpoczniecie pracę w roku szkolnym 2024/2025 :) Poniżej kilka ważnych informacji dotyczących rozpoczęcia roku szkolnego.

    1. Uroczyste rozpoczęcie zajęć w roku szkolnym 2024/2025:

    02.09.2023r. (poniedziałek), godzina 8.30, budynek szkoły

    uczniowie dojeżdżający:

    przywóz - Bartężek: 7.27; Wenecja: 7.36 

    odwóz - Bartężek: 10.19; Wenecja: 10.27

    W dniu rozpoczęcia zajęć edukacyjnych uczniów obowiązuje strój galowy!

    2. Dowozy uczniów do szkoły

    W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie dojeżdżający do szkoły korzystają z transportu zorganizowanego przez organ prowadzący szkołę w ramach PTZ. W związku z powyższym, wszystkie dzieci dojeżdżające obowiązuje rozkład jazdy ustalony przez przewoźnika. Niedopuszczalne jest spóźnianie się na autobus przywożący uczniów do szkoły. W czasie dowozu uczniów do szkoły pozostają oni pod opieką wskazanego przez przewoźnika opiekuna.

    Kontakt z przewoźnikiem: Przewoźnik: AMS LOGISTICS Sp. z o.o., e-mail: amslogistics.transport@onet.pl

    Godziny dowozów:

    przyjazd                          Bartężek                Wenecja

    I przywóz                        7.27                        7.36

    II przywóz                       10.22                      10.31

    odwóz                             Bartężek, Wenecja

    I odwóz                           13.47

    II odwóz                          15.27

    3. Uczniów na terenie szkoły obowiązuje obuwie zmienne - buty sportowe, jasna podeszwa (woreczek w szatni). 

    4. Plan zajęć edukacyjnych zostanie umieszczony w LIBRUS (na bieżąco).

    5. Podręczniki: uczniowie wypożyczają z biblioteki (karta biblioteczna).

    6. Zeszyty ćwiczeń: uczniowie otrzymują zeszyty ćwiczeń po rozpoczęciu zajęć edukacyjnych (szkoła). 

    Oddział przedszkolny

    Uczniowie rozpoczynają zajęcia 02.09.2024r. (poniedziałek) o godzinie 8.00. Tego dnia oddział przedszkolny czynny jest zgodnie z harmonogramem, tj. do 16.00. Stołówka szkolna będzie wydawała gorący posiłek (deklaracja rodziców). Dowozy uczniów sześcio i pięcioletnich zgodnie z rozkładem jazdy. 

     

    Do zobaczenia:)

    Adam Giemza

  • Szkolny Zestaw Podręczników, rok szkolny 2024/2025

    Poniżej zamieszczono plik pdf dotyczący Szkolnego Zestawu Podręczników obowiązującego w roku szkolnym 2024/2025. Znajdują się w nim informacje na temat podręczników / materiałów edukacyjnych, zeszytów ćwiczeń oraz zeszytów przedmiotowych. Podręczniki z biblioteki bedzie można wypożyczyć w ostatnim tygodniu sierpnia 2024. 

    Adam Giemza

    SZP 2024/2025: SZP_2024_2025.pdf

  • To jest już koniec... Uroczyste zakończenie zajęć w roku szkolnym 2023/2024

    Kolejne zakończenie zajęć edukacyjnych już za nami... 21 czerwca 2024 roku nasi uczniowie z rąk dyrektora szkoły odebrali świadectwa, wychowawcy klas i inni nauczyciele wręczyli im nagrody rzeczowe za wysokie osiągnięcia w nauce oraz dyplomy za osiągnięcia w różnych dziedzinach. Cieszę się, że nauczyciele na tę uroczystość mogli przygotować wiele podziękowań, dyplomów i nagród... 

    Szczególne miejsce w tegorocznych uroczystościach zajęło pożegnanie absolwentów oddziału przedszkolnego oraz absolwentów szkoły podstawowej. Zarówno ci młodsi, jak i ci starsi uczniowie powiedzieli "do widzenia" swoim dotychczasowym nauczycielom i kolegom. Od 01 września 2024 roku czeka ich mnóstwo wyzwań w nowych miejscach nauki :) 

    Absolwenci oddziału przedszkolnego: Antoś Antkiewicz, Nadia Kopacz, Lila Onaszkiewicz, Zuzia Kazimierska, Antoś Karwat, Oliwka Gill, Agatka Czarnecka, Marysia Mołyń, Sara Gajewska, Leoś Karasek. 

    Absolwenci szkoły podstawowej: Nikola Damieńska, Oliwia Jarmużewska, Filip Jarmużewski, Amelia Kacprzak, Kamila Malec, Marta Malec, Grzegorz Muszyński, Daria Podgórska, Damian Turski. 

    Uczniowie z najwyższymi wynikami w nauce...

    oddział przedszkolny: Antoni Karwat, Nadia Kopacz, Maria Mołyń

    klasa I: Natan Kopacz, Katarzyna Gurgielewicz, Aleksandra Dzikowska, Antoni Kamoda

    klasa II: Oliwia Krawczyk, Aleksandra Brych, Franciszek Karwat, Jan Bułło

    klasa III: Zofia Twardowska, Aleksander Kowalczyk, Alicja Gurgielewicz, Mikołaj Alester

    klasa IV: Nadia Bukowska, Hanna Mikułan, Zofia Klimowicz

    klasa V: Hanna Kazimierska, Lena Olszewska, Klara Ostojska, Magdalena Gielka, Tatiana Kirszanowska, Igor Niemiec

    klasa VI: Oliwia Fedan, Robert Kwaśny, Oliwia Zawadzka, Adrianna Danilewicz, Natasza Mistygacz

    klasa VII: Magdalena Sprawka, Zofia Zawadzka, Oliwier Szewc, Artur Krawczyk, Michał Dubiela

    klasa VIII: Amelia Kacprzak 

    A najwyższą średnią ocen uzyskali...

    a) klasy IV-VI: Hanna Kazimierska (5,50)

    b) klasy VII-VIII: Zofia Zawadzka, Magdalena Sprawka (5,57)

    Serdeczne gratulacje :) 

    Adam Giemza

  • Bądź bezpieczny w te wakacje;)

    Wakacje to słońce, kąpiele w jeziorze lub morzu, piesze wędrówki, relaks i zabawa. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, żeby były w pełni udane. Te informacje zostały przekazane uczniom 17.06.2024r.  podczas spotkania z policjantem Michałem Bączajem. Dodatkową atrakcją tego spotkania była możliwość obejrzenia z bliska policyjnego radiowozu :)  
     

    Pedagog
    Monika Szeluga

    Zasady bezpiecznych wakacji


    Na wakacjach, podobnie jak na co dzień, zachowuj umiar i rozsądek we wszystkim, co robisz. To nadrzędna zasada bezpieczeństwa. Przedstawione niżej zasady wskazują, jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach.


    Chroń się przed słońcem. Przebywając na słońcu, narażasz się na szkodliwe promieniowanie UV. Przyczynia się ono np. do nowotworów skóry albo udaru. Dlatego zachowuj ostrożność nie tylko na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek czy na placu zabaw. Używaj kremu z filtrem UV – 50+. Wkładaj na głowę czapeczkę zakrywającą uszy i kark.


    Nawadniaj się.  Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet do 3,5 litra.


    Uważaj nad wodą. Kąp się tylko w miejscach oznaczonych, pod nadzorem ratowników. Przestrzegaj regulaminu
    kąpieliska, na którym wypoczywasz.


    Przygotuj się do wędrówek. Na wędrówkę zabierz prowiant, wodę, latarkę, telefon i ciepłą oraz przeciwdeszczową odzież – pogoda lubi się zmieniać, zwłaszcza w górach. Zaopatrz się w elementy odblaskowe, żeby po zmierzchu dobrze widzieli Cię kierowcy. Poruszaj się oznakowanymi ścieżkami, a w górach
    – po wyznaczonych szlakach. Przed wyjściem poinformuj kogoś, jaką trasą pójdziesz. Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową – załóż kask. Klapki przydatne będą na plaży, chroniąc stopy przed zranieniem ostrymi kawałkami szkła. Na wycieczkę do lasu załóż wysokie, wygodne buty, żeby zabezpieczyć się przed ukąszeniem żmii zygzakowatej.


    Na terenach zielonych chroń się przed kleszczami i owadami.  Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Dlatego na spacery po łąkach, w parku lub lesie zakładaj spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów – środków odstraszających. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Odpowiedni strój i repelenty przydadzą się także, gdy napotkasz owady: gzy, meszki lub komary. Gniazda szerszeni i os omijaj z daleka.


    Naucz się podstaw ratowania życia lub przypomnij je sobie. Szybka i prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie. Dlatego warto umieć resuscytację krążeniowo-oddechową. Wiedzieć, jak i kiedy ułożyć ciało w bezpiecznej pozycji. Co zrobić w przypadku omdlenia, krwotoku, zatrucia, oparzenia, porażenia prądem, zachłyśnięcia, skaleczenia czy zwichnięcia lub złamania kończyny.

    Pamiętaj o numerach alarmowych. W sytuacji zagrożenia Twoja pamięć może Cię zawieść. Dlatego zapisz numer alarmowy 112 w telefonie albo na kartce, którą cały czas będziesz przy sobie nosić. Gdy Ty lub ktoś inny znajdzie się w niebezpieczeństwie, zadzwoń po pomoc. Poinformuj dyspozytora, w jakim stanie jest osoba poszkodowana i gdzie się znajduje.

strona: