Menu

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA IM.H.PONIEWAŻ
    Słonecznik 117
    14-300 Morąg
  • (+89) 7570010
Aktualności Konkurs - Mały ornitolog Konkurs - Mały entomolog Szkolny Ogród Dydaktyczny

Europejskie Dni Ptaków 2021

 

    

W pierwszy weekend października po raz 28 obserwatorzy z całej Europy obserwowali, rozpoznawali i liczyli ptaki. uczniowie klasy III z wychowawcą we współpracy z OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) również uczestniczyli w tym wydarzeniu (piątek 1- go października). Ptakiem Europejskich Dni Ptaków 2021 został raniuszek.

Wyposażeni w lornetki, kartkę i długopis poszliśmy szukać, obserwować, rozpoznawać i liczyć napotkane w ciągu godziny ptaki. W tym roku zaobserwowaliśmy na naszej trasie tylko siedem gatunków ptaków. Były to: szpaki (237), gawrony (79), wróble (48), kawki (44), sroki (14), sójka (1), i kania (1). Po obserwacji wypełniliśmy Elektroniczną Kartę Obserwacji, którą przesłaliśmy do OTOP. Szkoda, że nie zobaczyliśmy raniuszka – ptaka Europejskich Dni Ptaków.

                                                                                                                   Danuta Teperek – organizator akcji

 

 

Witamy jesień

 

     

 

23 – go września 2021r. uczniowie klasy I, II i III wspólnie ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w Interdyscyplinarnym projekcie edukacyjnym realizowanym w ramach Certyfikatu Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego pt. Gra terenowa „Na tropie zakątków Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego”. Uczniowie zostali  podzieleni na dwa zespoły. Na dobry początek każda grupa przygotowała bukiet z kwiatów znajdujących się w naszych ogrodzie i postawiła je przy tablicy pamiątkowej patronki szkoły. Następnie    każda grupa losowała po trzy zagadki, które po odgadnięciu prowadziły do zakątka w naszym ogrodzie. W zakątku czekały na dzieci zadania do wykonania. Po rozwiązaniu wszystkich zadań czytały kolejną zagadkę i przechodziły do następnego zakątka. Gdy odwiedziły wszystkie trzy zakątki i rozwiązały wszystkie zadania wspólnie przeszliśmy do ostatniego zakątka – lapidarium. Tam wspólnie rozwiązaliśmy zadania: nazywaliśmy głazy, szukaliśmy do nich małych odpowiedników , próbowaliśmy zebrać jak najwięcej belemnitów znajdujących się w lapidarium. Zabawa była wspaniała. Oprócz zabawy dzieci utrwaliły wiedzę na temat naszych zakątków oraz zdobyły nowe wiadomości. Wiedzą już, że w lapidarium nie ma „piorunów” tylko są belemnity.

                                                                                                       Danuta Teperek

 

 

Nagrodzeni w EKO konkursie „Zimowi twardziele w mojej miejscowości”

12 stycznia 2021 r. OCEE rozpoczęło cykl szkoleń: „Spotkania online z przyrodą”. Tematem pierwszego spotkania były ptaki: Zimowi twardziele – jak racjonalnie pomagać ptakom. Podczas szkolenia ogłoszony został EKO konkurs, którego przedmiotem było
udokumentowanie na fotografiach max 3 gatunków ptaków zimujących w miejscowości uczestnika, podanie gatunku ptaka (nazwa polska) oraz czy i jak go dokarmiać? Natomiast zadaniem dzieci w wieku przedszkolnym było udokumentowanie na pracy plastycznej w formacie A4 jednego gatunku ptaka zimującego w swojej miejscowości. W konkursie udział wzięło 26 osób (w tym 7 nauczycieli, 6 uczniów ze szkoły podstawowej i 13 przedszkolaków. Z przyjemnością informuję, iż nagrodzoną osobą w konkursie została Pani Danuta Teperek :) 

Adam Giemza
 

CERTYFIKAT SZKOLNEGO OGRODU DYDAKTYCZNEGO

Szanowni Państwo, organizator V edycji Certyfikatu Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego przyznał Certyfikat wszystkim placówkom, które przesłały interdyscyplinarne projekty edukacyjne w ogrodzie dydaktycznym. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych szkół znalazła się nasza placówka :) Proiekty interdyscyplinarne opracowała i wdrożyła Pani Danuta Teperek. 

Adam Giemza

 

 

 NOWE TABLICE W LAPIDARIUM

 

     

      Szkoła Podstawowa im. Heleny Ponieważ  w Słoneczniku uzyskała dofinansowanie w wysokości 700zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejw Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko - Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej na realizację zadania o charakterze edukacyjnym Modernizacja szkolnego lapidarium”.

            Lapidarium stanowi część Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego. Od momentu powstania (lata 2014-2016) wykorzystywane jest ono jako środek dydaktyczny na zajęciach edukacyjnych oraz zajęciach rozwijających uzdolnienie uczniów. Realizowane zadanie zakładało doposażenie lapidarium w tablice edukacyjne i tabliczki edukacyjne dla uczniów. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu zakupiono tablice edukacyjne "Jaka to skamieniałość?" oraz  "Z czego zbudowana jest skała?", a także tabliczki edukacyjne z kluczem do rozpoznawania skał i podstawowych minerałów.

            Dzięki zakupionym pomocom w ramach pozyskanego dofinansowania zajęcia z wykorzystaniem lapidarium staną się bardziej atrakcyjne i przyniosą wymierne korzyści. Uczniowie będą mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie rozpoznawania skał i minerałów właściwych regionowi, w którym żyją. Pierwsze zajęcia   z wykorzystaniem zakupionych pomocy odbędą się wiosną 2021 roku.

            Za realizację zadań odpowiedzialni byli Danuta Teperek (koordynator) i Adam Giemza (dyrektor).

 

ZIMOWE  PTAKOLICZENIE  2020 ROK   

 

  

 

Uczniowie klasy III uczestniczyli w  16. edycji Zimowego Ptakoliczenia  organizowanej przez OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków). Zadaniem uczniów było podczas spaceru rozpoznanie, policzenie i zapisanie napotkanych podczas wyprawy ptaków. Wyniki obserwacji po wypełnieniu przez organizatora wycieczki Elektronicznej Karty Obserwacji zostały przesłane do OTOP. Uczniowie zaobserwowali następujące gatunki ptaków: bogatka – 25; czapla siwa – 2; gołąb – 22; kawka – 130; kruk – 1; mazurek – 23; modraszka – 15; sierpówka – 11; sikora uboga – 3; sroka – 35; wróbel – 109. Pogoda dopisała. Ptaszki dały się policzyć, wyprawa więc bardzo się udała.

                                                                                     Danuta Teperek – organizator wycieczki

 

 

Zwierzęta domowe

 

     

Tym razem lekcję w klasie III przygotowała i przeprowadziła Magdalena Sprawka na temat „Zwierzęta domowe”. Magda przygotowała ilustracje i wiadomości, z którymi zapoznała uczniów. Na dywanie udostępniła uczniom książki, z których w grupach uczniowie wyszukiwali potrzebnych informacji. Była również zabawa, która polegała na naśladowaniu poszczególnych zwierząt. Na koniec lekcji podała uczniom krótka notatkę do zeszytu. Madzia bardzo dobrze przygotowałaś się do prowadzenia lekcji. Twoje wiadomości przekazane dzieciom były obszerne, ciekawe i wyczerpujące. Potrafiłaś zainteresować dzieci   i zaangażować je do pracy. Gratuluję! To była super lekcja.

                                                                                                          Danuta Teperek

 

 

AKCJA „DOKARMIANIE PTAKÓW” ROZPOCZĘTA

 

   

Przed rozpoczęciem akcji dokarmiania ptaków uczniowie klasy III najpierw zgromadzili potrzebny pokarm dla ptaków. Postarali się bardzo i przynieśli wartościowe pożywienie, które wystarczy do codziennego dokarmiania ptaków. Pierwsze dokarmianie rozpoczęła cała klasa. Pokarm został wsypany do każdego karmnika. Następnie zostały ustalone codzienne zasady dokarmiania. Ustaliliśmy, że knedle przyniesione przez dzieci będziemy wieszać w piątki, aby ptaszki miały co jeść przez sobotę i niedzielę, gdy nas nie ma w szkole.

Ptaszki nie martwcie się, możecie na nas liczyć, nie zawiedziemy Was, a Wasze karmniki zawsze będą pełne.

Uczniowie klasy III z wychowawcą Danutą Teperek

 

 

Zwierzęta leśne zimą

 

Lekcję ekologiczną na ten temat w klasie III przygotował Artur Krawczyk. Najpierw Artur zapoznał kolegów z wiadomościami o zwierzętach, potem zdjęcia zwierząt oraz wiadomości o nich umieścił na tablicy. Na podstawie przedstawionych wiadomości zadawał zagadki, na które odpowiadali wszyscy. Potem uczniowie rozwiązywali krzyżówkę i wpisywali hasło. Na koniec lekcji Artur podyktował krótką notatkę dzieciom do zeszytu. Kolejna lekcja przygotowana przez ucznia przebiegła bardzo sprawnie, gdyż Artur dołożył wielu starań, aby zajęcia nie tylko się udały, ale żeby zaciekawiły kolegów i przedstawił im ciekawostki o których jeszcze nie wiedzieli. Brawo Artur.

 

    

Danuta Teperek

 

 

 

Stołówka dla ptaków

       

Już niedługo przyjdzie zima, więc nadszedł czas pomyśleć o naszych ptaszkach. Chętni  uczniowie z klasy III z pomocą rodziców  i dziadków wykonali piękne nowe karmniki dla ptaków. Karmniki przynieśli: Klaudia Antkiewicz, Czarek Bułło, Artur Krawczyk, Zuzia Kwiatkowska, Maja Szymkowska i Zosia Zawadzka. Pan Ryszard Sójka przymocował karmniki na placu przy wiejskim zakątku. Teraz tylko czekamy na pogorszenie pogody aby rozpocząć akcję dokarmiania ptaków.

Danuta Teperek

Niezwykła lekcja

30 –go października lekcja ekologii w naszej klasie była zupełnie inna niż pozostałe. Tego dnia zamiast pani Danusi lekcję prowadziła nasza koleżanka z klasy Zosia Zawadzka. Temat lekcji brzmiał „Różnobarwne ptaki”. Zosia opowiedziała nam o kolorowych ptakach, które występują w naszym kraju i które możemy rozpoznać dobrze obserwując otoczenie. Oprócz  omawiania  pokazywała ich ilustracje, żebyśmy mogli nauczyć się ich rozpoznawać. Zobaczyliśmy i dowiedzieliśmy się o wielu ptakach. Zosia była przygotowana na szóstkę, nawet podyktowała nam notatkę do zeszytu. Chyba nasza koleżanka w przyszłości zostanie nauczycielką. Brawo Zosiu!

.    

Uczniowie klasy III z wychowawcą

 

Plener malarski

    

 

Dnia 29 października 2019 r. uczniowie klasy szóstej w ramach plastyki wybrali się do Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego, by tam namalować swoje obrazy pastelami olejnymi. Plener Malarski poprzedziły wcześniejsze zajęcia w terenie dotyczące światłocienia. Uczniowie najpierw przyglądali się i badali światło, oraz jego wpływ na postrzegane przedmioty. W dniu pleneru, każdy przygotowany i podekscytowany, zajął swoje miejsce      w ogrodzie. Omówiliśmy najpierw układ kompozycyjny prac, po czym wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Prace uczniów ukazywały jesień w Ogrodzie Dydaktycznym, w jego wiejskim zakątku. Prace były piękne i zróżnicowane pod względem formy, koloru i podejścia do obserwowanej rzeczywistości. Mamy bardzo zdolnych i twórczych uczniów.

Joanna Andrzejczak - Wojcinowicz

 

Malujemy zakątek wiejski

 

Powstały zakątek wiejski tak się dzieciom spodobał, że bardzo chciały go namalować. Uczniowie dobrali się w zespoły,  wzięli farby, arkusze papieru, pędzle, wodę i zaczęli malować. Nie było to łatwe zadanie. Niesforny wiatr trochę przeszkadzał. Podnosił dzieciom końce kartek, nawet wylał wodę z pojemnika prosto na pracę, brudził dzieciom ubrania. Jednak dzieci nie poddały się i stworzyły piękne prace oddające piękno naszego ogrodu.

Danuta Teperek

Pani Jesień

 

W naszym zakątku wiejskim zagościła Pani Jesień. Usiadła sobie pod oknem chaty wiejskiej. Zobaczyła, że mróz wymroził nam prawie wszystkie kwiaty. Przyniosła nam więc w darze mnóstwo kolorowych jesiennych astrów marcinków oraz różnobarwne wrzosy. Dzieci w podziękowaniu za takie piękne kwiaty, udekorowały ogród swoimi darami. Przyniosły dynie ogrodowe i ozdobne, kasztany, jabłka, ozdobne trawy, wysuszone liście. Utworzone kompozycje w koszach poustawiały w ogrodzie. Teraz nasz ogród wygląda pięknie. Widać, że Jesień w nim zagościła.

Danuta Teperek

 

    

 

Jesienne prace w ogrodzie

 

Uczniowie klasy trzeciej – odpowiedzialni za wiejski zakątek wykonali jesienne prace w tym ogródku. Najpierw wypielili i wyrwali niepotrzebne zeschnięte rośliny oraz te, które zniszczył przymrozek. Z roślin pozbierali nasiona, aby wiosną można je było wysiać w ogródku. Z pomocą wychowawczyni wykopali dalie, które zostaną przechowane w piwnicy szkolnej, a wiosną wysadzone w ogrodzie. Posegregowali i posadzili zakupione cebulki kwiatów: tulipany, hiacynty, narcyzy i krokusy. Prace jesienne wykonane. Teraz zima może już przychodzić.

Danuta Teperek – wychowawca klasy III

 

  

  

 W tym roku podobnie jak w poprzednich latach ubiegaliśmy się o dofinansowanie projektów z zakresu edukacji ekologicznej na „Rośliny - sprzymierzeńcy czystego powietrza w szkolnym ogrodzie dydaktycznym”. Dofinansowanie przyznawane jest za pośrednictwem OCEE przez WFOŚiGW w Olsztynie. Takie dofinansowanie otrzymaliśmy. Za uzyskane fundusze zakupiliśmy rośliny do Ogrodu Dydaktycznego. Pragnę podziękować niezawodnym rodzicom Agnieszce i Rafałowi Lendzion oraz Katarzynie Górzyńskiej, którzy wsparli mnie w tym przedsięwzięciu. Rodzice pomogli w wybraniu odpowiednich roślin, a także dostarczyli je do szkoły własnym samochodem. Jednocześnie pomogli posadzić zakupione rośliny w naszym ogrodzie. W sadzeniu roślin oprócz wymienionych powyżej rodziców uczestniczyła również Elżbieta Nowocin, która nie ma już dzieci w naszej szkole, ale bardzo chętnie pomaga nam w każdych pracach na rzecz ogrodów. Wszystkie zakupione rośliny zostały posadzone w różnych częściach ogrodu, ale najwięcej rustykalnych roślin posadziliśmy  w zakątku wiejskim. Jeszcze raz dziękuję Wam za pomoc, wsparcie, pomysłyi poświęcenie swojego prywatnego czasu po to, aby nasze ogrody były coraz piękniejsze. Dziękuje.

Danuta Teperek

 

  

 

Chata wiejska

 

Zakończyliśmy prace nad chatą w zakątku wiejskim. Z pomocą jak zwykle pospieszyli nam rodzice, dziadkowie i inne osoby. Ścianę chaty wykonał dziadek Tymka  Pan Adam Rymsza. Słomę na dach ufundowała była przewodnicząca Rady Rodziców Elżbieta Nowocin z mężem. Całą konstrukcję złożył pan konserwator Ryszard Sójka. Teraz naszą chatę wiejską można oglądać  w całej okazałości. Dziękuję za pomoc w stworzeniu pięknej chaty, która przybliży naszym uczniom wygląd  dawnych budynków oraz upiększy nasz ogródek wiejski.

Koordynator Ogrodu szkolnego Danuta Teperek

 

 

Domek dla jeża

 

W naszym ogrodzie znajduje się już hotel dla owadów i schron dla trzmiela. Teraz przyszła kolej na jeża. Przy pomocy pana konserwatora powstał domek dla jeża. To wygodne „mieszkanie” postanowiliśmy ulokować w pobliżu hotelu dla owadów. Bardzo podoba nam się ten domek dla jeż, ciekawe czy jeż będzie tego samego zdania.   Pan Ryszard pomógł nam również zawiesić budkę lęgową dla ptaków. Wiosną będziemy obserwować czy spodoba się ptaszkom i czy w niej zamieszkają.

Uczniowie klasy III z wychowawcą Danutą Teperek

 

          

Europejskie Dni Ptaków 2019

 

Wspólnie z OTOP (Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków) świętowaliśmy  Europejskie Dni Ptaków. Ptakiem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków została SŁONKA. Jest to  największe jesienne święto wszystkich obserwatorów ptaków. W dniach 4-6 października miłośnicy ptaków z całej Europy wyruszą z lornetkami i lunetami w teren. To bardzo szczególny i niezwykły moment w ptasim świecie – czas jesiennych wędrówek. Miliony ptaków, które spełniły swe rodzicielskie obowiązki i wychowały kolejne pokolenie, mogą udać się na zasobne w pokarm zimowiska, zaś wielbiciele mogą cieszyć się obserwacjami ptasich przelotów.

Właśnie w piątek dołączyliśmy do rzeszy obserwatorów i uzbrojeni w lornetki wyruszyliśmy na obserwacje. Wyznaczyliśmy sekretarza, który zapisywał ilość i gatunek zaobserwowanych ptaków. Obserwacje przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Gdzie nie spojrzeliśmy, tam wszędzie przelatywały ptaki. Niektóre siedziały na łąkach czy drutach elektrycznych i było je łatwo policzyć. Inne przemknęły jak strzały i nie dość, że nie dały się policzyć to i ich nie rozpoznaliśmy, gdyż były za szybkie. Zaobserwowaliśmy następujące ptaki: szpaki – 106, wróble – 102, gawrony – 98, kawki – 76, sroki – 26, zięby – 37, gołębie – 25, sikorki – 23, trznadle – 17, żurawie – 15, wrony – 14, mazurki – 13, sójki – 10, sierpówki – 7, myszołowy – 5, czapla biała – 3, dzięcioł – 2. Razem widzieliśmy 428ptaków. To była wspaniała przygoda.

Uczniowie klasy III z wychowawcą

 

Schron dla trzmiela

 

Na zajęciach ekologicznych uczniowie klasy I wykonali schron dla trzmiela. Z przygotowanych elementów (doniczka, mech, wełna, wąż, druciak kuchenny, płaski głaz) krok po kroku wg instrukcji zamieszczonej w książce „Tradycyjne ogrody przyjazne naturze   i krajobrazowi” wykonali schron. Praca była podzielona, aby każdy uczeń przyczynił się do powstania schrony. Kolejnym etapem było umieszczenie schronu w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym. Uczniowie wybrali miejsce, a następnie umieścili tam doniczkę. Schron dla trzmiela gotowy.

Danuta Teperek

 

        

 

 

Witamy jesień

 

23-go września na powitanie jesieni uczniowie klas I, II i III wraz z wychowawcami uczestniczyli w Questingu „Na tropach historii… Śladami dawnego Słonecznika”.  Wędrując zgodnie z instrukcją rozwiązywali zagadki i łamigłówki. Uczniowie otrzymali mapę i opis gry terenowej, czyli napisane wierszem zadania do wykonania.. Czytając kolejne rymowanki poruszali się po Słoneczniku zgodnie z zagadkami wyznaczającymi trasę wędrówki. Poznawali obszar Słonecznika, jego walory przyrodnicze, historię oraz dziedzictwo kulturowe. Rozwiązania zapisywali w wyznaczonych miejscach Qestingu. Dzieci poradziły sobie bardzo dobrze. Ani razu nie zabłądziły, ani nie zboczyły z wyznaczonej trasy. Czytały ze zrozumieniem i pięknie odgadywały zagadki wpisując ich rozwiązania w wyznaczonych miejscach. Na koniec rozwiązały hasło i znalazły SKARB ukryty na łączce kwiatowej. Tym skarbem była pieczątka, którą dzieci przypieczętowały jako poświadczenie rozwiązanego Qestu.

                                                            Danuta Teperek – organizatorka wyprawy

      

 

 

Sprzątanie Świata 2019 rok

 

Podobnie jak w ubiegłych latach i w tym roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Wszystkie klasy razem ze swoimi wychowawcami i pozostałymi nauczycielami sprzątali „wyznaczony kawałek” Słonecznika. Wyposażeni w worki oraz rękawiczki ruszyliśmy do walki ze śmieciami znajdującymi się w naszej miejscowości. Nawet najmniejsze dzieci widzą potrzebę udziału w takich akcjach, aby poprawić wygląd miejscowości. Takie akcje nie byłyby potrzebne, gdyby każdy dbał o porządek i nie wyrzucał śmieci gdzie popadnie. Co roku zbieramy coraz mniej śmieci, czyli nasze akcje chyba przynoszą pożądane rezultaty. Gdy śmieci zostały zebrane wróciliśmy do szkoły i uczniowie z każdej klasy wypielili zakątek, którym opiekowali się od wiosny. Po skończonej pracy na uczniów czekały kiełbaski, które upiekły na przygotowanym ognisku.

                                                                             Danuta Teperek – odpowiedzialna za akcję

 

 

Prace nad zakątkiem patriotycznym

 

Oto nasz zakątek patriotyczny. Praca nad nim trwała od wiosny do jesieni. Pomysł zakątka      i jego plan zrodził się w głowie mamy Małgosi Pani Agnieszki Lendzion. Wiosną mamy posadziły biało – czerwone begonie, które „wylewają” się z glinianej beczki tworząc flagę Polski. W czasie wakacji trwały prace nad wykonaniem  konia i Piłsudskiego. Gdy powstały kukły ze słomy (tworzyli je A. R. Lendzion i A. E. Nowocino) przyszedł czas na ich strojenie. Mundur dla jeźdźca wypożyczył dyrektor A. Giemza. Oficerki, siodło, uzdę, lejce wypożyczyli Państwo Nowocin. Napis na tablicy i orła wspólnie z Panem R. Lendzion wykonały dzieci. Najbardziej podobało im się odciskanie dłoni na skrzydłach orła.                 W ustawieniu ekspozycji w zakątku uczestniczyli: A.R. Lendzion, E. Danilewicz, K. Górzyńska, J. S. Gielka i J. Nowocin. Płot w zakątku wykonał i pomalował Pan D. Bader. Dopełnieniem ekspozycji w zakątku było ustawienie narzędzi i sprzętów gospodarstwa domowego używanych w dawnych czasach. Sprzęt wypożyczyli: A. Lendzion, J. Wójcicka, C. Winnicka, B. Ostojska, K. Falkowska, E. J. Nowocin, G. Rymsza, J. Andrzejczyk - Wójcinowicz, E. Danilewicz. Nasz zakątek jest przecudny. To dzięki Wam rodzice wygląda tak pięknie. Dziękuję Wam za Waszą ciężką pracę i wspaniałe pomysły. Bez Waszej pomocy, pomysłów  i ciągłej pracy nie byłoby żadnego zakątka przy szkole. Dziękuję również Panu Dyrektorowi, który wspiera nas nawet w najbardziej niedorzecznych pomysłach i pozwala nam „rozpostrzeć skrzydła” na całą szerokość. Dziękuję, dziękuję, dziękuję.

Danuta Teperek – koordynator ogrodów przyszkolnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cmentarzyk rodziny Ritter

 

Uczniowie klasy III z wychowawcą Danutą Teperek oraz Panią Danutą Żakiewicz dokonali prac porządkowych na cmentarzyku rodziny Ritter. Mały cmentarzyk wymagał już  pracy, gdyż rozrosły się lilaki oraz inne rośliny. Uczniowie przy wsparciu nauczycieli szybko uporali się z pracami porządkowymi. Poprawiono również furtkę oraz płot z siatki, która w niektórych miejscach była pozrywana. Teraz cmentarzyk wygląda czysto i godnie.

D. Teperek i D. Żakiewicz

 

 

WITAJ WIOSENKO!

 

     Gdy tylko zrobiło się ciepło wzięliśmy się za nasze ogrody przyszkolne. Na kole ekologicznym poobcinaliśmy zeschłe rośliny. Pieliliśmy grządki w ogrodzie warzywnym, a następnie posadziliśmy i posieliśmy warzywa. W tym roku na zagonie pod płotem znajdą się ziemniaki, cukinie, patisony oraz kabaczki. Pamiętaliśmy również o budlejach, z których zdjęliśmy „zimową pierzynkę”. Czekamy kiedy zakwitnie i swoim zapachem zwabi motyle. Będziemy wtedy je rozpoznawać.
W naszych wiosennych pracach jak co roku pomagali rodzice. Mamy z Rady Rodziców pomogły wypielić wszystkie zakątki oraz posadziły kwiaty w zakątku patriotycznym. Podosadzały również rośliny w miejsca, w których one wymarzły. To nie koniec naszych działań. Przez cały czas coś ulepszamy, poprawiamy, wzbogacamy. Nasz ogród rozkwita i coraz bardziej nas cieszy.
 
Danuta Teperek
 

 

 

NOC SÓW

       Uczniowie na Noc Sów czekali z niecierpliwością... Gdy nadeszła, wszyscy zebrali się w wyznaczonym miejscu         o 19.30. Po sprawdzeniu listy obecności, uczestnicy pozakładali odblaski i emblematy, powtórzyli podstawowe wiadomości dotyczące  sów i ruszyli w drogę. Trasa przebiegała przez środek lasu. W skupieniu, trochę z obawą i z sercem na ramieniu, poruszali się w ciszy  po lesie nasłuchując sów. Uczniom udało się usłyszeć różne odgłosy, ale niestety, żaden z nich nie należał do sów. Trochę byli zawiedzeni, lecz ognisko i pieczenie kiełbasek  pozwoliło im zapomnieć o małym "niepowodzeniu". Za rok ponownie spróbują swych sił w poszukiwaniu sów.

Danuta Teperek, przewodnik Nocy Sów

 

 

 

ZIMOWE PTAKOLICZENIE

     Uczniowie klasy II z wychowawcą po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) pod nazwą Zimowe Ptakoliczenie. Jest to coroczna akcja, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli konkretnego gatunku ptaków odwiedza karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Ptakiem Zimy 2018 została czeczotka – niewielki ptak o niezwykłym ubarwieniu.

     Uzbrojeni w lornetki, zeszyt do notatek i długopis wyruszyliśmy na poszukiwanie i liczenie ptaków. Poszukiwanie i liczenie ptaków trwało godzinę. Najwięcej ptaków zimą można spotkać w pobliżu domostw, gdyż mogą tam znaleźć coś do jedzenia. Bardzo dużo ptaków znajdowało się na osiedlu, gdyż są dokarmiane przez mieszkańców. Przy karmnikach w szkole również liczyliśmy ptaki. Po powrocie do klasy okazało się że widzieliśmy następujące ptaki: sikorki bogatki – 41, czyże – 15, dzwońce – 3, gile – 2, kawki – 55, kos – 1, mazurki – 20, sikorki modraszki – 3, sroki – 9, wróble – 26, sikorki ubogie – 2, sikorki sosnówki – 2. Mimo złej pogody byliśmy zadowoleni, że udało nam się policzyć i rozpoznać aż tyle ptaków. Za rok znowu będziemy uczestniczyć w tej akcji.

Danuta Teperek

 

 

PAMIĘTAJMY O PTAKACH...

 

Idzie zima, zima zła, ptaszkom ziarnka trzeba dać.

Dziś się wszyscy postaramy, karmniki poustawiamy,

Karmy nasypiemy w bród. Ptaszki chodźcie szybko tu.

 

     Jak co roku i tym razem postanowiliśmy zatroszczyć się o ptaszki zimą. Przynieśliśmy karmniki, które były przez lato schowane. Poustawialiśmy je w pobliżu naszej klasy, abyśmy mogli obserwować jakie ptaszki przylatują do naszych karmników. Wsypaliśmy ziarenka zbóż, słonecznika oraz gotową mieszankę dla ptaków. Nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć czy i w tym roku przylecą do nas sikorki bogatki , modraszki, ubogie, dzwońce, wróbelki, mazurki, grubodziób, czyże (takie ptaszki odwiedziły nasze karmniki w tamtym roku). Może przylecą inne ptaszki. Mamy przygotowane lornetki i książkę z ptakami. Jesteśmy gotowi, możecie przylatywać. Czekamy na was z pełnymi karmnikami.

Uczniowie klasy II z wychowawcą Danutą Teperek

 


ŚNIADANIE DAJE MOC!

     Po raz drugi uczniowie klasy II przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Z zasadami zdrowego odżywiania uczniowie zapoznają się już od pierwszej klasy. Wiedzą z czego powinny się składać zdrowe posiłki, co wolno jeść, a czego powinno się unikać. Uczniowie do szkoły przynieśli potrzebne produkty na wykonanie zdrowych kanapek, oraz wspólnie wykonali sałatkę owocową. Najpierw wykonały sałatkę z przyniesionych owoców, a następnie zdrowe kanapki. Uczniowie nakryli do stołu, poustawiali kanapki , sałatkę i jedzenie śniadania rozpoczęło się. Zrobione własnoręcznie kanapki i sałatka bardzo dzieciom smakowały. Zjadły wszystko. Teraz z niecierpliwością czekają na następną akcję „Śniadanie daje moc”.

 

 

 


PRZED PIERWSZYM ŚNIEGIEM...

     Robi się coraz zimniej postanowiliśmy więc zrobić porządki w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym. Pozbieraliśmy wszystkie tabliczki z podpisami roślin i nazwami zakątków, będą cierpliwie w szkole czekać na nadejście wiosny. Wtedy wrócą na swoje miejsca, aby każdy zapamiętał nazwy roślin znajdujących się w naszych zakątkach. Postanowiliśmy również zająć się trzema budlejami (motylimi krzewami), które otrzymaliśmy w prezencie z okazji otwarcia lapidarium. Budleje posadziliśmy na zielonej łączce, a teraz trzeba było zabezpieczyć je przed zimnem i mrozem. Obłożyliśmy więc posadzone rośliny gałązkami świerkowymi, a następnie obsypaliśmy opadłymi liśćmi z drzew. Myślimy, że tak „ubrane” budleje bezpiecznie przezimują, a latem będą cieszyć nasze oczy pięknymi kwiatami i mnóstwem motyli znajdujących się na nich.

Uczniowie klasy II z wychowawcą Danutą Teperek

 


NASZE ROŚLINY...

     Późną jesienią na zajęciach ekologicznych uczniowie klasy II razem z wychowawcą wybrali się na wycieczkę. Zabrali ze sobą materiały potrzebne do rozpoznawania roślin takie jak: „Rośliny wokół nas” , „Rośliny łąkowe”, „Rośliny wodne i torfowe”, „Rośliny leśne”, „Drzewa i krzewy liściaste”. Dzięki zabranym materiałom uczniowie bardzo szybko rozpoznawali rośliny wodne i torfowe znajdujące się w okolicy stawu, w zakątku leśnym i na łące. Nie mieli również problemów z rozpoznaniem podstawowych drzew występujących w najbliższej okolicy. Kolejne obserwacje przeprowadzimy na wiosnę, kiedy zakwitną inne rośliny przedstawione w materiałach otrzymanych z WMODN w Olsztynie.

Danuta Teperek

 


JESIENIĄ W OGRODZIE WARZYWNYM...

     Gdy zasadzone wiosną selery, pory i pietruszka urosły, przyszedł czas, aby jesienią nasze warzywa pozbierać. Na zajęciach ekologicznych uczniowie klasy II z wychowawcą zajęli się wyrywaniem warzyw i porządkowaniem ogródka warzywnego. Wyrwane selery, pory i pietruszkę uczniowie otrzepywali z ziemi, układali w skrzynki, a następnie dostarczyli do kuchni szkolnej, gdzie panie kucharki przygotowały z nich mrożonki. Zagony, na których rosły warzywa uczniowie wypielili i zagrabili. Teraz posprzątany ogród może czekać na wiosenne prace.

Danuta Teperek

 

 


PIERWSI GOŚCIE

     Po otwarciu lapidarium i Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego przyjechali do nas pierwsi goście. Odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Morągu. Zamiast siedzieć   w szkole na lekcji postanowili przyjechać do nas obejrzeć  Szkolny Ogród Dydaktyczny. Pomysłodawczynią odwiedzin była nauczycielka przyrody i jednocześnie wychowawczyni klasy IVa Pani Danuta Romanowska. Uczniów po ogrodzie oprowadzali Pan dyrektor i Danuta Teperek. Przy każdym przystanku zostali zapoznani z historią jego tworzenia oraz z roślinami występującymi w każdym zakątku. Dzięki otrzymanym folderom mogli śledzić trasę  zwiedzania. Mimo nieprzyjaznej pogody obserwacje udały się. Zarówno uczniom jak i Paniom nauczycielkom zaprezentowane poszczególne zakątki bardzo podobały się, a dzieci oprócz zwiedzania powiększyły swoja wiedzę na temat występowania, wyglądy  i nazw roślin występujących w ogrodzie. Zapoznali się również z rodzajami głazów  w lapidarium, a dzięki otrzymanym kluczom do rozpoznawania skał samodzielnie próbowali rozpoznać i nazwać  głazy. Myślimy, że takich odwiedzin będzie więcej.

                                                                                                         Danuta Teperek

 

 


 

DOMEK DLA OWADÓW

 

      Przed wakacjami uczniowie klasy I razem z wychowawcą pomalowali domek dla owadów. Domek na wiosnę wykonał Pan Rafał Lendzion według zwycięskiego projektu w konkursie „Domek dla owadów”, który odbył się w ubiegłym roku szkolnym. Teraz pozostało nam wypełnić poszczególne piętra domku różnymi materiałami i owady będą mogły w nim zamieszkać. Domek dla owadów zostanie ustawiony w okolicy zielonej łączki. Dziękujemy tacie Małgosi za wspaniały domek.

 


 

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY
 
     Przez cały rok uczniowie naszej szkoły zbierali plastikowe nakrętki. 20 czerwca został rozstrzygnięty konkurs. W sumie uczniowie w ciągu całego roku zebrali 345,3kg. A oto szczegółowy wykaz zajętych miejsc i ilość zebranych przez klasy kilogramów w przeliczeniu na ilość uczniów w klasie:
  1. klasa V - 5,74kg na ucznia
  2. klasa I - 5,13kg na ucznia
  3. klasa III – 4,25kg na ucznia
  4. klasa IV - 2,08kg na ucznia
  5. klasa „0” – 1,98kg na ucznia
  6. klasa II - 1,66kg na ucznia
  7. klasa VI - 1,19kg na ucznia
 
     Gratulujemy wszystkim uczniom i zachęcamy do dalszej zbiórki nakrętek już od września. A oto zdobywcy pierwszych trzech miejsc.
 


 
NASZE DZIAŁANIA
 
     Uczniowie na zajęciach ekologicznych chętnie dbają o ogrody przyszkolne. Uczniowie klasy I wysieli nasiona pietruszki, cebuli siewki, posadzili pory i selery. Na zajęciach ekologicznych uczniowie podlewają wiejski zakątek , aby posadzone przez rodziców rośliny przyjęły się i nie wyschły. Przy okazji uczą się nazywać rośliny i je rozróżniać.

 

 


 
„WYCIECZKA” PO GŁAZY
 
      Do uzupełnienia prac w ogrodach przyszkolnych potrzeba jeszcze dużo głazów. W piątek grupa rodziców pomogła przywieźć potrzebne głazy do szkoły. Pan J. Sabina swoim sprzętem przywiózł do szkoły załadowane przez rodziców głazy. Dziękujemy za wytrwałą i ciężką pracę.

 


 
Oczko wodne
 
     W tym roku szkolnym otrzymaliśmy dofinansowanie z OCEE w Olsztynie na założenie oczka wodnego przy szkole. Po zakupieniu roślin i formy do oczka wodnego niezawodni rodzice pospieszyli i tym razem nam z pomocą. Praca trwała cały dzień. Jednak można zaobserwować, że rodzice przeszli samych siebie i znowu nas nie zawiedli. Praca nad założeniem oczka była ciężka i wyczerpująca, ale efekt jest oszałamiający. Kolejny „kawałek” naszego terenu przyszkolnego wygląda przepięknie dzięki WASZEJ PRACY RODZICE. Z niecierpliwością czekamy aż się wszystko przyjmie. Jeszcze tylko umieścimy w oczku rośliny wodne i gotowe.
Kolejny raz bardzo dziękujemy rodzicom za ich bezcenną, ciężką pracę, którą widać w wielu miejscach przy naszej szkole.

 

 

 
Wiejski zakątek
 
Przy leśnym zakątku mamy się zebrały,
W rękach grabie, szpadle, będą pracowały.
- Co mamy tym razem nam wyczarujecie?
- Piękny wiejski zakątek powstanie tu przecież.
Mamy w pocie czoła kopały, grabiły,
Dużo różnych roślin siały i sadziły.
Tak się postarały, że popatrzcie sami,
Piękny wiejski zakątek już wyczarowany.
 
      Wielkie podziękowania dla mam z Rady Rodziców, które pracowały nad wykonaniem „Wiejskiego zakątka” ( ogródka kwiatowego). Dziękujemy również za nasiona i sadzonki roślin, które przynieśli do posadzenia w wiejskim zakątku pracownicy szkoły oraz rodzice. Dzięki Waszej pracy nasza szkoła wzbogaciła się w kolejny piękny obiekt, który będzie zdobił obejście naszej szkoły, a także służył dzieciom do rozpoznawania tradycyjnych polskich odmian kwiatów.

 

 


 
Noc Sów w Słoneczniku
 
    W piątek 31-go marca uczniowie należący do koła ekologicznego uczestniczyli w szóstej ogólnopolskiej Nocy Sów organizowanej przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie we współpracy z opiekunem koła Danutą Teperek. W tym wydarzeniu uczestniczyło 11 uczniów oraz 9 rodziców.
     Przygotowania do Nocy Sów rozpoczęliśmy już na kole oglądając film o sowach oraz prezentacje dotyczące sów przesłane przez stowarzyszenie. Słuchaliśmy również głosów sów. W tym roku w Nocy Sów uczestniczył pan leśniczy Piotr Fierkowicz. To on wyznaczył trasę i poprowadził nas w miejsca, w których występują sowy. Po drodze słyszeliśmy głosy kuropatw i żurawi. Usłyszeliśmy również przez króciutką chwilę sowę. Około godziny 22.00 dotarliśmy do leśniczówki, gdzie czekało na nas ognisko oraz poczęstunek przygotowany przez żonę pana leśniczego. Przy ognisku pan Piotr opowiadał nam ciekawostki z życia sów, których uczniowie i dorośli słuchali z wielką ciekawością. Państwo Fierkowicze przygotowali również drobne upominki dla każdego uczestnika Nocy Sów. Na koniec spotkania wysłuchaliśmy sygnałów, które zaprezentował nam pan leśniczy na sygnałówce. Chociaż było bardzo późno i niektórym dzieciom już chciało się spać, ale wszyscy wytrwali i szczęśliwie doszli do Słonecznika. Pogoda była bardzo piękna a humory wspaniałe. Z niecierpliwością czekamy na kolejną Noc Sów.
     Wyrażam wielkie podziękowanie Państwu Fierkowiczom za zaangażowanie się w Noc Sów oraz bezinteresowną pomoc, aby to wydarzenie było takie wyjątkowe. Danuta Teperek – opiekun Nocy Sów.

 

 


 

Witaj wiosenko!

 

     Przyszła wiosna, najwyższy czas zabrać się za wiosenne porządki. Na kole ekologicznym postanowiliśmy zajrzeć do ogródka ziołowego. Okazało się, że nasza pomoc jest wskazana. Zioła zaczęły rosnąć, a zeszłoroczne suche pędy jeszcze znajdują się w ogródku. Za pomocą nożyczek poobcinaliśmy niepotrzebne suche pozostałości z tamtego roku u wszystkich ziół. Teraz nasz ogródek może w pełni rozkwitać. Już nic mu nie przeszkadza.

 

 

 

Podsumowanie konkursu „Szkolny Ogród Dydaktyczny”
 
    25 stycznia 2017 r. w W-M ODN w Olsztynie odbyła się konferencja podsumowująca I edycję wojewódzkiego konkursu Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego, organizowanego przez W-M ODN w Olsztynie i OCEE. Konkurs, nagrody i konferencja zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Naszą szkołę reprezentował Pan dyrektor – Adam Giemza oraz koordynator – Danuta Teperek. Na uroczystym podsumowaniu z rąk organizatorów konkursu: Wojciecha Tańskiego oraz Alicji Szarzyńskiej delegacja naszej szkoły odebrała okolicznościową statuetkę, certyfikat oraz nagrody rzeczowe.

 


 
ZIMOWE PTAKOLICZENIE

 

     Uczniowie należący do koła ekologicznego mimo, że to był czas ferii wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Zimowe Ptakoliczenie.
Pod opieką opiekuna wyprawy – pani Danuty Teperek oraz mamy Małgosi – pani Agnieszki Lendzion sześcioro uczniów wyposażonych w lornetki wybrało się na zimowe obserwacje. Poszukiwanie i liczenie ptaków wcale nie było takie łatwe. Akurat w tym dniu była bardzo brzydka, wietrzna i mroźna pogoda. Wszystkie ptaki pochowały się, więc zaplanowana trasa wycieczki musiała ulec zmianie, aby wypatrzeć jak najwięcej ptaków.
     Do rozpoznania gatunków posłużyły nam lornetki. Udało nam się policzyć i zaobserwować następujące ptaki: 56 sikorek bogatek, 26 czyży, 11 gołębi, 2 jemiołuszki, 14 kawek, 27 mazurków, 18 srok, 108 wróbli, 2 kruki, 12 pełzaczy, 2 sikorki ubogie, 1 myszołowa. W tym roku ptakiem zimy został ustanowiony gil, mimo naszych usilnych obserwacji nie udało nam się zobaczyć w trakcie naszego spaceru gila. Mimo to chociaż bardzo zmarzliśmy, to byliśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zobaczyć, usłyszeć i policzyć tak dużo ptaków.

 

 

 

 


 
Znowu rodzice pospieszyli z pomocą.
     Przed świętami bożonarodzeniowymi członkowie Rady Rodziców mimo wielu prac domowych znaleźli czas, aby kolejny raz wspomóc szkołę. Rodzice postanowili wykonać ozdoby świąteczne, które zostały wystawione na szkolnym kiermaszu świątecznym. Wśród wykonanych ozdób znalazły się: ozdobne choinki wykonane z różnorodnego materiału, świąteczne lampiony, stroiki, bombki, itp. Rodzice również wykonali „smaczne” ozdoby, a mianowicie piernikowe choinki i stroiki, które ozdobili kolorowym lukrem i różnego rodzaju koralikami. Wykonane przez rodziców ozdoby rozeszły się jak „świeże bułeczki”. Ale to nie wszystko – każdy pracownik szkoły otrzymał piernikowy stroiczek i świąteczne życzenia od członków Rady Rodziców. Dziękujemy za pamięć i wspaniałe pomysły. Wiemy, że na „naszych” rodziców zawsze możemy liczyć.

 


 
Wszystkie dzieci się starają i o ptaszki zimą dbają.
 
     W listopadzie na zajęciach koła ekologicznego uczniowie wspólnie z opiekunem panią Danutą Teperek postanowili przejrzeć karmniki i przygotować je do sezonu zimowego. Najpierw uczniowie poustawiali karmniki, a następnie wyczyścili je i nasypali ptasie smakołyki, aby zachęcić ptaszki do odwiedzania naszej ptasiej stołówki. Zostały również wyznaczone dyżury wśród uczniów klasy I, którzy codziennie będą dosypywać pokarm do karmników. Z naszą pomocą zima dla ptaszków nie będzie straszna.

 


 

 

Pierwszaki posadzili drzewka

 

     Z okazji ślubowania oraz Dnia Drzewa uczniowie klasy I wraz z wychowawcą i panem konserwatorem posadzili drzewka wokół szkoły. Leśny zakątek wzbogacili w dwa modrzewie (gdyż posadzone na wiosnę nie przyjęły się), jarzębinę oraz topolę osikę. Posadzili również za ogródkiem ziołowym dwie akacje, gdyż w Słoneczniku znajduje się tylko jedno takie drzewo. Mamy nadzieję, że wszystkie posadzone drzewa przyjmą się, a swoim pięknem będą zdobiły naszą szkołę i służyły dzieciom do rozpoznawania gatunków drzew.

 

 

Kolejne prace jesienne.

     Członkowie Rady Rodziców bardzo wspierają nasze szkolne inicjatywy. Dbają o wygląd naszych ogrodów szkolnych. Kolejny raz mogliśmy przekonać się o ich oddaniu w trakcie następnych jesiennych prac. Rodzice wraz z przewodniczącą Rady Rodziców Agnieszką Lendzion obsadzili winobluszczem stary płot z siatki, który nie wygląda za dobrze. Począwszy od zielonej łączki poprzez leśny zakątek, miejsce pozostawione na letnią klasę aż do miejsca w którym jest kompost, cały ten obszar został obsadzony przyniesionym przez rodziców winobluszczem. Myślimy, że na wiosnę, gdy rośliny pokryją siatkę cały nasz ogród nabierze pięknego wyglądu, a jesienią gdy się przebarwią liście będzie kolorowym dopełnieniem naszych ogrodów. Dziękujemy za pomoc.

 

 

 

 


 

Jesienne prace w ogrodach przyszkolnych.

 
     Na zajęciach koła ekologicznego postanowiliśmy pozbierać nasiona z aksamitek i nasturcji, aby wiosną wysiać je na rabatach kwiatowych. Posprzątaliśmy również ogródek ziołowy, z którego powyrywaliśmy przekwitłe zioła i zboża. W powstałe wolne miejsce posieliśmy rzepak i zboża ozime. Posadziliśmy również nową odmianę mięty. Praca w naszym ogrodzie bardzo nas zaciekawiła. Przy pomocy mamy Małgosi żadne wyzwanie nie było dla nas trudne. Z niecierpliwością będziemy czekać na wiosnę, aby zobaczyć co wyrośnie w miejscu naszych siewów. Myślimy, że wszystko rozpoznamy.

 

 

Sprzątamy świat



 

Wizyta pani Alicji Szarzyńskiej

     W piątek 27-go maja naszą szkołę odwiedził Pani Alicja Szarzyńska – kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Jej wizyta miała na celu pomoc w klasyfikacji zgromadzonych głazów w lapidarium. Pani Alicja, autorka wielu publikacji o różnorodnych głazach narzutowych, podzieliła się z nami swą cenną wiedzą i nazwała wszystkie skały znajdujące się w naszym lapidarium oraz zgromadzone okazy, które chcemy umieścić w gablocie. Udzieliła nam także cennych rad i wskazówek.. Jednak najwięcej radości sprawiło nam ufundowanie przez OCEE tablicy informacyjnej, na którą nasza szkoła nie miała funduszy. Zostanie ona umieszczona w pobliżu naszego ogrodu skalnego.


 

Ogródek ziołowy

     Kolejnym wyzwaniem jakiemu sprostaliśmy wiosną tego roku było założenie ogródka ziołowego. Do pracy zgłosili się chętni rodzice i sponsor Pan Maciej Rybczyński, który ufundował sadzonki ziół. Pod fachowym wzrokiem i opieką praca przebiegła sprawnie. Powstały ogródek zaopatrzony zostanie w późniejszym terminie w tabliczki z nazwami roślin. W miarę naszych możliwości będziemy go wzbogacać o nowe gatunki ziół. Przy ogródku ziołowym w późniejszym terminie powstanie jeszcze ogród warzywny.


 

Wiosenne prace

      Wiosną rozpoczęliśmy kolejne prace na terenie wokół szkoły. Na  wykarczowanym jesienią terenie ruszyły prace nad założeniem ogródka ziołowego. Najpierw rodzice wykonali projekt  i rozpoczęto budowę ogródka. Z przywiezionych jesienią głazów zostały wykonane zarysy ogródka. Rozpoczęto również budowę leśnego zakątka. Posadzono drzewa, które dostarczył pan leśniczy. Posadzono brzozy, buki, modrzewie, sosny, jałowce. Dosadzono również kwiaty takie jak zawilce, przylaszczki oraz konwalie. Porozkładano głazy, różne suche, omszałe gałęzie. Uczniowie starają się pomóc podlewając nowo posadzone rośliny.  Powstały leśny zakątek będzie wzbogacany    nowymi roślinami i krzewinkami. Mamy nadzieję, że wszystko przyjmie się i upiększy teren wokół naszej szkoły.


 

Kilka słów o zdrowym odżywianiu

         W grudniu klasa IV przygotowała apel, który dotyczył kwestii zdrowego odżywiania. Poprzebierani uczniowie i wyposażeni w tabliczki informujące w przystępny sposób przekazywali informacje na temat zdrowej i niezdrowej żywności. Poza tym we współpracy z widownią udało im się ustalić 10 przykazań zdrowego stylu życia. Ostatnim elementem apelu było wspólne rozwiązanie krzyżówki. Uczniowie wykazali się rozległa wiedzą. Bez problemu rozwiązali hasło: ZDROWE ODŻYWIANIE. Dodatkową atrakcją wystąpienia czwartoklasistów były ich kolorowe stroje odzwierciedlające dana grupę produktów żywieniowych. Pojawiły się owoce, warzywa ale i produkty właściwe barom szybkiej obsługi. Całość zorganizowała pani Lidia Adamczyk.


 

O zdrowej żywności na wesoło…

         Od początku roku szkolnego nasza szkoła podjęła wiele działań mających na celu uświadomienie uczniom, jak ważne w życiu każdego człowieka jest zdrowe odżywianie. Organizowane były pogadanki na ten temat, dodatkowe zajęcia edukacyjne oraz różnego rodzaju happeningi. Dodatkowo propagowane były zasady zdrowego odżywiania. Poza tym uczniowie wielokrotnie pod kierunkiem nauczycieli sami przygotowywali zdrowe posiłki. Uatrakcyjnieniem wszystkich podjętych działań względem zdrowego odżywiania był występ grupy teatralnej pt. „Mniam, mniam…”. Aktorzy w zabawny sposób przywołali najważniejsze kwestie dotyczące właściwej diety, spożywania zdrowych posiłków oraz aktywności fizycznej. Mimo tego, iż przedstawienie miało wydźwięk humorystyczny, niosło z sobą bardzo ważne przesłanie: „Uczniu! Pamiętaj, jesteś tym, co jesz!”. Spektakl odbył się 20 kwietnia 2016 roku.


 

Dzień ziemi

         22-go kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu odbyła się akademia, w której wzięli udział wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy III. Przybliżyli oni historię, ideę tradycje obchodów Dnia Ziemi na całym świecie. Uczniowie zaprezentowali również przedstawienie pt. „Jestem Krzyś”, w którym pokazali w zabawny sposób jak należy postępować z odpadami, aby nie szkodzić Ziemi. W części artystycznej wzięli udział również uczniowie klasy V, którzy zapoznali dzieci z rodzajami konserwantów występujących w żywności. Zwrócili uwagę na czytanie etykiet przed zakupem towarów spożywczych. Na koniec akademii wystąpili uczniowie klasy I, którzy przedstawili inscenizację pt. „Witaj Wiosenko”. Po części artystycznej nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu pt. „Domek dla owadów” i nagrodzenie uczniów, którzy dostarczyli  prace na konkurs. Na podstawie tych projektów w późniejszym terminie zostanie wykonany domek dla owadów, który będzie stał przy zielonej łączce. Dzień Ziemi zakończył się akcją „Wiosenne sprzątanie Słonecznika”. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie, którzy sprzątnęli wyznaczony „kawałek” naszej miejscowości.


 

 

Noc sów w Słoneczniku 

 

W piątek 11 marca uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Słoneczniku razem z rodzicami i wychowawcą uczestniczyli w ogólnopolskim wydarzeniu „Noc sów 2016”. W Nocy Sów wzięło udział 15 dzieci oraz 11 rodziców.

         Dzieci zaopatrzone w latarki przybyły późnym wieczorem do szkoły. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wykonania masek sów. Kolejnym punktem było oglądanie filmu „Sowy Polski”, prezentacji oraz głosów sów. Dzieci wspólnie z rodzicami układały domino „Sowie nowinki”, z którego dowiedziały się dużo ciekawych wiadomości na temat sów. Klasa była udekorowana pracami dzieci, które zostały wykonane wcześniej jako przygotowanie i wprowadzenie do tematyki. Ostatnim wydarzeniem w szkole było rozdanie dzieciom „prezentów” otrzymanych od Stowarzyszenia „Ptaki Polski” oraz od Nadleśnictwa Miłomłyn. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i mogliśmy ruszać na poszukiwanie sów do pobliskiego lasu. Trasę naszej wyprawy polecił nam pan leśniczy, który doskonale wiedział, gdzie gniazdują sowy w naszym lesie. Z duszą na ramieniu wędrowaliśmy w ciszy i skupieniu dróżkami leśnymi nasłuchując sów. Mimo zachowania idealnej ciszy żadna sowa nie chciała zaprezentować nam swojego głosu. Mimo to wyprawa w nocy do lasu bardzo dzieciom się podobała. Jeszcze nigdy takie „maluchy” nie były w lesie o tej porze. Naszą Noc Sów zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek już nie w lesie, a w pobliżu Słonecznika. W oczekiwaniu na rozpalenie ogniska zorganizowaliśmy zgaduj – zgadulę, aby przekonać się ile wiadomości dzieci zapamiętały. Okazało się, że na każde pytanie została udzielona odpowiedź. Dzieci spisały się na medal! 

         Jesteśmy ogromnie wdzięczni za zorganizowanie takiej akcji oraz przekazanie potrzebnych materiałów i pomocy osobom chętnym do wzięcia udziału w Nocy Sów. Bez wsparcia Stowarzyszenia Ptaki  Polskie, udział w wydarzeniu byłby niemożliwy, a już na pewno bardzo utrudniony. Wielkie podziękowania należą się również Nadleśnictwu Miłomłyn oraz rodzicom, którzy zawsze chętnie wspierają wszelkie inicjatywy podjęte przez szkołę.

 

 

 


 

Zielone ogródki na parapecie szkolnym.

     Po feriach uczniowie klas I – III  nie mogąc doczekać się wiosny, postanowili założyć w swoich klasach „zdrowe ogródki” na parapetach okiennych. Uczniowie posadzili cebulę, pietruszkę, rzeżuchę. Codzienna pielęgnacja i opieka nad ogródkiem opłaciła się. Bardzo szybko wyrósł szczypiorek, natka oraz zazieleniła się rzeżucha. Dzieci bardzo chętnie wykorzystują wyhodowane nowalijki do wzbogacenia przyniesionych na drugie śniadanie kanapek. Większość dzieci założyła podobne ogródki na parapetach  w swoich domach. Nie tylko uczą się hodować nowalijki, ale również jeść je, gdyż wiedzą, że w nich ukryło się bardzo dużo witamin tak potrzebnych naszemu organizmowi szczególnie teraz  na koniec zimy.

 

 

 

 


 

Dziś „stołówkę” otwieramy, wszystkie ptaszki zapraszamy!

 

 

     Uczniowie klasy III na początku listopada przygotowali ptasią stołówkę. Porozstawiali karmniki oraz wysypali do nich smakołyki, które uwielbiają ptaki. Najbardziej ptakom smakują pestki słonecznika dlatego w zapasach najwięcej znalazło się właśnie tego smakołyku. Nie zbrakło również innych smakołyków takich jak: ziarna zbóż, kasze, mak, pestki dyni itp. W zbieraniu pożywienia dla ptaszków pomagali uczniowie innych klas. Zostały ustalone dyżury przy karmniku i nasze ptaszki mogły się zacząć stołować. Przez całą zimę uczniowie klasy III opiekowali się ptakami, dosypywali pożywienie i czyścili karmniki. Jednak największą radość dzieciom sprawiało obserwowanie ptaków przylatujących do naszej stołówki. Dzieci nauczyły się rozróżniać i nazywać następujących bywalców naszych karmników: wróbelki, mazurki, grubodzioby, dzwońce, czyże, sikorki modre, sikorki bogatki, sikorki ubogie. Poza tym nauczyły się odróżniać pana sikorkę od pani sikorki. Obserwacjom nie było końca. Już wiosna. Sezon dokarmiania ptaków zakończony. Z niecierpliwością czekamy kolejnej zimy, aby znowu dokarmiać i obserwować ptaki.

 

 

 

 

 

 

 


 

II Konkurs „Ogrody przeszłości”

 

 

     W środę 18-tego listopada w Szkole Podstawowej w Małdytach odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu pt. „Ogrody przeszłości Warmii i Mazur”. Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich typów szkół województwa warmińsko-mazurskiego. Przedmiotem konkursu były stare, zapomniane aleje, przydworskie oraz przypałacowe parki i ogrody. Dla tych obiektów należało sporządzić dokumentację fotograficzną i krótki opis, który powinien zawierać lokalizację obiektu, jego przeszłość i stan dzisiejszy, ze szczególnym uwzględnieniem ciekawych, cennych elementów przyrody (gatunki drzew, głazy, ślady dawnego zagospodarowania). Formą pracy mógł być film, prezentacja multimedialna lub serwis fotograficzny. Na konkurs wpłynęły łącznie 33 prace z 19 szkół z województwa warmińsko-mazurskiego. Wśród nagrodzonych uczniów znalazły się uczennice z naszej szkoły, które zajęły czołowe miejsca w kategorii szkół podstawowych:


I miejsce -Aleksandra Lendzion

za prezentację „Zespół parkowo-pałacowy w Bożęcinie”

 

II miejsca -Małgorzata Lendzion

za prezentację „Aleja lipowa w Słoneczniku”

 

III miejsca -Wiktoria Szeluga

za serwis fotograficzny „Aleja kasztanowa w Słoneczniku”

 

 

 

 

 

 


 

 

Wyniki wojewódzkiego konkursu

„ROZSTAJE I BEZDROŻA zapomniane historie naszej okolicy”

 

 

       25 sierpnia 2015 r. w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie odbyła się kapituła konkursu „ROZSTAJE I BEZDROŻA zapomniane historie naszej okolicy”. Konkurs ten adresowany był do młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przedmiotem konkursu były stare, nieużytkowane cmentarze, obeliski memoratywne (upamiętniające); kamienie graniczne, tzw. kamienie ofiarne i inne kamienie, z którymi związane są podania lokalne, najczęściej położone w miejscach zapomnianych, nieodwiedzanych, o których wiedzą tylko nieliczni. Obiekty te należało sfotografować i krótko opisać. Na konkurs wpłynęło 17 prac z 10 placówek. Seminarium podsumowujące konkurs odbyło się 29 września 2015 r. w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie.

 

     Z naszej szkoły wszystkie uczennice, które wzięły udział w konkursie zostały docenione i nagrodzone. Uczennice wykonały prace pod kierunkiem Pani Danuty Teperek oraz Pani Agnieszki Lendzion.

 

Zajęte miejsca:

 

Aleksandra Lendzion – I miejsce

 

Kornelia Dziewulska – III miejsce

 

Małgorzata Lendzion – III miejsce

 

Wiktoria Szeluga – III miejsce

 

      29-go września w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. Wszyscy zostali nagrodzeni...