W listopadzie 2023 roku uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterON. Włącz historię! Kampania ta ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Wszelkim działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Uczniiowie mieli szansę poszerzyć swoja wiedzę na temat powstania warszawskiego i jego uczestników. Stworzyli oni wiele ciekawych prac plastycznych i plakatów.
Pamiętamy o bohaterach!
Aneta Kątowicz
21 listopada 2023r w Morąskim Domu Kultury, troje uczniów reprezentowało naszą Szkołę w zmaganiach wokalnych w ramach Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Polzkiej i Poezji Śpiewanej:
- Hanna Mikułan – klasa IV – wystąpiła z piosenką Eweliny Lisowskiej „W stronę słońca”,
- Nadia Bukowska – klasa IV – zaśpiewała piosenkę Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście”,
- Wojciech Lewczuk – klasa V – zaprezentował utwór Oskara Cymsa „Na niebie”.
W kategorii klas IV – VI wystąpiło 21 solistów, oraz 5 zespołów i duetów, którzy reprezentowali Gminne Domy Kultury, Pałace Młodzieży, Koła Wokalne i Szkoły Podstawowe.
Nasi uczniowie zdobyli cenne doświadczenie i godnie reprezentowali Szkołę Podstawową w Słoneczniku.
Poniżej link do filmików z wydarzenia :)
Joanna Andrzejczak - Wojcinowicz
Raz w roku zdarza się taki dzień, w którym możemy sprawdzić, co nas spotka w przyszłości. Tym dniem są oczywiście andrzejki! Z tej okazji, 30 listopada 2023r., odbyła się w naszej szkole dyskoteka. Uczniowie z klas IV-VIII mogli z przymrużeniem oka wywróżyć sobie swoją bliższą i dalszą przyszłość. Najbardziej spodobały się wróżby czarodzieja, balony z zawodami, obierki z jabłek, wybór króla i królowej balu.
Całą zabawę umilała muzyka której playlistę przygotowały i w trakcie imprezy nad nią czuwały uczennice klasy VII - Gabriela Muszyńska oraz Zofia Zawadzka. W chwilach odpoczynku można było skorzystać ze słodkiego bufetu, aby się posilić i ugasić pragnienie. Nie zabrakło dobrego humoru i super zabawy.
W organizację dyskoteki zaangażowali się przedstawiciele Rady Rodziców :) Dziekujęmy!!!
Barbara Ostojska
Akcja „Misiowa niespodzianka” - TAK DOKŁADNIE BRZMIAŁO TEGOROCZNE HASŁO WSTĘPU
NA 121. MISIOWE URODZINY!!!
Tradycyjnie społeczność klas 0-3 Szkoły Podstawowej im. Heleny Ponieważ w Słoneczniku spotkała się, by wspólnie świętować Dzień Misia. Przypomnieliśmy sobie historię Pluszowego Misia oglądając prezentację graficzną. Tegoroczne święto przebiegało w iście sekretnej misji: ogromną niespodzianką był zaproszony do naszej szkoły „Miś Polarny”, który obecnie zamieszkuje rejon Ostródy. Sprawił on dzieciom ogromną frajdę,
wykonaliśmy z nim gimnastykę, zajęcia sprawnościowe oraz wesołe zabawy. Śpiewaliśmy piosenki oraz bawiliśmy się misiową rymowanką. Każdy z uczestników imprezy zaprezentował swojego pluszowego przyjaciela, którego przyniósł do szkoły. Na zakończenie każda klasa otrzymała kolorowe dyplomy oraz medale przyjaciela i przyjaciółki Misia. Urodziny Misia świętowaliśmy 28 listopada 2023r.
Do zobaczenia za rok MISIU:)
Sylwia Kozera-Łakom
Ewelina Krawczyk
Agnieszka Bocian
Sylwia Opałka
Kornela Jabłońska
O święcie...
Na 20 listopada przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka - najważniejszego dokumentu odnoszącego się do praw dziecka. Została ona uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Natomiast w 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.
Każdemu z dzieci, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują prawa tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Praw tych nikt nie może dziecka pozbawić. Nie kolidują one z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.
Celem Dnia Praw Dziecka jest uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypominanie, że nie tylko mają te prawa zawsze respektować, ale powinni także stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich ochronę. Święto to ma zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat.
20 listopada 2023r. uczniowie klasy VII zorganizowali apel upamietniajacy to ważne święto. W przystępny sposób całej braci uczniowskiej przypomnieli oni najważniejsze prawa dzieci określone w Konwencji o prawach dziecka.
Adam Giemza
W dniu 17.11.2023r. odbył się, w Szkole Podstawowej im. Heleny Ponieważ w Słoneczniku, Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym roku przebiegał w zmienionej formie, postawiliśmy na rywalizację klasową. Uczniowie klas III – VIII pisali egzamin i rozwiązywali łamigłówki. W każdej klasie, o godzinie 9:00 przeprowadzony został egzamin, a wyniki wszystkich uczniów w klasie liczyły się do klasyfikacji końcowej.
Po egzaminie zostali wyłonieni klasowi MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA:
- klasa 4 – Hanna MIkułan
- klasa 5 – Hanna Kazimierska
- klasa 6 – Oliwia Zawadzka
- klasa 7 – Oliwier Szewc
- klasa 8 – Amelia Kacprzak
Mistrzowie Tabliczki Mnożenia stanęli w szranki o tytuł „NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH”. Odpowiadali z tabliczki mnożenia strzelając odpowiedzi „jak z procy”. Po kilku rundach najlepsza okazała się uczennica klasy 8 – Amelia Kacprzak, która wygrała Voucher zasponsorowany przez Starą Piekarnię.
W rywalizacji klasowej wyniki uplasowały się następująco:
I m. – klasa 7 z wynikiem 88%
II m. - klasa 6 – 84%, jednocześnie w tej klasie najwięcej osób napisało test na 100%
III m. – klasa 4 – 80%
Zwycięska klasa wygrała Voucher na 4 dowolne pizze w restauracji Siwy Żuraw. Pośród osób, które zdały egzamin celująco zostały rozlosowane 3 vouchery na pizzę w Starej Piekarni.
Dziękuję za zaangażowanie i świetną zabawę wychowawcom oraz uczniom. Gratuluję świetnej matematycznej formy:)
Joanna Andrzejczak - Wojcinowicz
15 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły, klasa VI, VII i VIII, mieli okazję spotkać się z Beniaminem Krawczykiem, który jest przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Ostróda. Opowiedział uczniom czym jest MRM, na jakich działa zasadach, kto może do niej należeć, ile trwa kadencja, jak wyglądają sesje, czym radni się zajmują i jakie czynią działa na rzecz społeczności lokalnej i dla miasta. Uczniowie z ogromną uwagą i zainteresowaniem wysłuchali Beniamina, absolwenta naszej szkoły, swojego kolegi.
Monika Szeluga
7 i 14 listopada 2023r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w szkoleniach online, przeprowadzonych przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – NASK. Tematami szkolenia było:
1. Czym jest dezinformacja i czemu jest groźna? - klasy VII i VIII.
2. „Nadużywanie nowych technologii” na podstawie Cyberlekcji - klasy IV-VI.
Udział uczniów w spotkaniu zorganizowanym przez NASK miał na celu podniesienie ich świadomości względem bezpiecznego i racjonalnego korzystania z zasobów internetowych. Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji na temat zagrożeń i dezinformacji w sieci .
Uczniowie klasy IV w listopadzie z entuzjazmem zrealizowała kolejne zadania z listy projektu edukacyjnego "Angielski jest Fun-tastyczny". Tematem przewodnim zadań była BRYTYJSKA RODZINA KRÓLEWSKA. Uczniowie wykonali zadania pt: ‘’The Crown” oraz ‘’Legenda”. Podczas prezentacji multimedialnej, uczniowie wysłuchali fascynującego wykładu dotyczącego życia królowej Elżbiety II oraz obejrzeli filmiki, ukazujące historię, tradycje i codzienne życie pozostałych członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Walory prezentacji były nie tylko edukacyjne, ale również wzbogacające pod względem kulturowym.
Kreatywne warsztaty plastyczne przyniosły wyjątkowe korony, które uczniowie własnoręcznie stworzyli. To zadanie nie tylko rozwijało zdolności manualne, ale także pozwoliło uczniom zastosować nowe słownictwo związane z projektowaniem i sztuką.
Kamila Gutowska
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie "Moja mała ojczyzna". Wasze fotografie, przemyślane i pełne pasji, pokazują, że warto doceniać piękno i unikalność swojej małej ojczyzny. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w dalszym rozwijaniu swoich umiejętności fotograficznych! Tytuł „Zdjęcia Roku” otrzymała fotografia wykonana przez Gabrysię Muszyńską. Zapraszamy do obejrzenia galerii, w której znajdziecie wszystkie nagrodzone prace. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 10.11.2023r.
Kamila Gutowska, Paulina Michałowska
Zwycięskie zdjęcia... Autorzy: Oliwia Werner (klasa VI), Martyna Łachacz (klasa II), Marta Malec (klasa VIII), Antoni Karwat (klasa II), Zofia Klimowicz (klasa IV), Aleksandra Brych (klasa II).
Zdjęcie roku... Autorka: Gabriela Muszyńska, klasa VII
W piątek, 10 listopada 2023 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach tego święta dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Apel przygotowany przez szóstą klasę przypomniał całej szkolnej społeczności ważne wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Szóstoklasiści w przystępny sposób wspomnieli m.in. o rozbiorach ziem Rzeczypsopolitej, powstaniu kosciuszkowskim oraz o wybuchu i zakończeniu I wojny światowej.
Aby uczcić to wazne wydarzenie, wszyscy uczniowie wzięli udział akcji: „Szkoła do hymnu”. Odśpiewali oni wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Poza tym, tego dnia został rozstrzygniety konkurs fotograficzny "Moja mała ojczyzna".
Mirosława Hałońka Doroszczak i Monika Szeluga
Akcja "Szkoła do hymnu!"
Uczniowie klas I - III, włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc!” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Wydarzenie miało miejsce 08.11.2023r.
Uczniowie najpierw założyli odpowiednie stroje (fartuszki), umyli ręce, następnie przygotowywali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki, naleśniki z owocami, babeczki marchewkowe, koktajle owocowe oraz szaszłyki owocowe. Zajęcia te przeplatane były pogadankami na temat roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięso oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy, chipsów oraz słodzonych napojów, które są niezdrowe.
Udział w akcji był dla dzieci wspaniałą zabawą z elementami integracji. Wierzymy, że to działanie wpłynęło na zwiększenie się świadomości uczniów na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
Sylwia Kozera-Łakoma, Dominika Chmielewska, Paulina Michałowska
Dnia 08 listopada w naszym przedszkolu odbył się Dzień Zdrowego Jedzenia. Celem podjętych działań było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Dzieci z uwagą wysłuchały wiersza S. Karaszewskiego pt. „Dla każdego coś zdrowego” oraz omówiły jego treść zwracając szczególną uwagę na wymienione w nim nazwy zdrowych produktów. Następnie uczestniczyły w quizie „Jak żyć zdrowo”, który bezbłędnie rozwiązały. Jednak najwięcej radości sprawiło im wykonanie własnych jogurtów owocowych. Można śmiało stwierdzić, że zadanie wykonały wyśmienicie. Podczas robienia zdrowych, kolorowych jogurtów kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe oraz rozwijały kreatywność. Okazało się, że najlepiej smakują jogurty zrobione własnoręcznie. Nawet największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem.
Ewelina Krawczyk, Agnieszka Bocian
Wybrana data nie jest przypadkowa – 5 listopada to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. I właśnie 05.11.2023r. do naszej szkoły przybyły dzieci przebrane w piękne bajkowe stroje. Zadaniem uczestników było przejście wszystkich etapów gry, aby zebrać amulety i otrzymać tytuł „Dzielnego uczestnika bajkowej zabawy”. Dzieci kolejno odczytywały wiadomości, rozwiązywały zadania, rozpoznawały bajkowe postacie i przypominały tytuły bajek, z których pochodzą. Tego dnia zabawom i tańcom nie było końca. Oczywiście bardzo ważnym momentem była prezentacja postaci, w którą wcieliło się dane dziecko.
Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło uczniom dużo radości.
"Dzień postaci bajkowych" zorganizowany został w ramach działań promujacych w naszej szkole czytelnictwo.
Sylwia Kozera Łakoma, Agnieszka Schukat
Pamięć o zmarłych to fundamentalna wartość naszej społeczności szkolnej. Szczególne miejsce w naszych sercach zajmuje zmarła patronka szkoły, Helena Ponieważ, która oddała życie edukowaniu lokalnej społeczności. Kontynuujemy jej dziedzictwo przez pielęgnowanie wartości, które były dla niej ważne. Dbałość o pamięć o zmarłych stanowi integralną część naszej szkolnej tożsamości. Uczniowie z klas I i V zaangażowali się w szlachetną inicjatywę sprzątania zapomnianych grobów przed nadchodzącymi świętami w listopadzie. Ich poświęcenie i szacunek dla pamięci zmarłych zasługują na najwyższe uznanie społeczności szkolnej.
Kamila Gutowska Paulina Michałowska
O akcji...
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
31 października 2023r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Dyni - królowej jesieni. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły ubrane stroje koloru pomarańczowego. Przyniesione dynie pozwoliły stworzyć w sali przedszkolnej wspaniały świąteczny nastrój. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, podczas których mogły poznać właściwości zdrowotne dyni. Tematem przewodnim zajęć plastyczno – technicznych, była oczywiście dynia. Starszaki miały możliwość wykonania dyniowych chrupek kukurydzianych i malowania farbami, a najmłodsze dzieci wyklejały dynię z pociętych liści klonu. Wszystkie prace zasłużyły na medal :). Oczywiście nie zabrakło zabaw ruchowych. Po wytężonej pracy przedszkolaki zjedli dyniowe placuszki, które przyrządzone zostały z dyń wyhodowanych przez panią Annę Czarnecką.
Ten dzień pozostanie miłym wspomnieniem dla przedszkolaków... Przyniósł on im wiele niezapomnianych wrażeń i radości.
Agnieszka Bocian
Ewelina Krawczyk
27 października 2023r. uczniowie klas 1- 3 aktywnie uczestniczyli w spotkaniu Szkolnego Klubu Wiewiórka. Głównym celem spotkania było przyjęcie w poczet członków Klubu Wiewiórka nowych uczniów oraz przypomnienie idei istnienia Klubu. Rozdano legitymacje i broszury promujące zdrowy styl życia. Poruszyono także bardzo ważne tematy, między innymi: bezpieczeństwo w domu, w drodze do i ze szkoły, zdrowe nawyki oraz omówiono realizację działań profilaktycznych. Przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się uśmiechem”. Pełni zapału realizujemy kolejne punkty Szklonego planu Klubu Wiewiórka:)
Sylwia Kozera Łakoma
26 października 2023r., tuż przed Wszystkimi Świetymi, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Heleny Ponieważ wzięli udział w bardzo szlachetnej akcji, która polegała na porządkowaniu cmentarza ewangelickiego w miejscowości Prośno. Inicjatywa została przeprowadzona przy współpracy i z przedstawicielami Nadleśnictwa Miłomłyn.
Prośno (niem. Pörschken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Wieś ta położona jest wśród lasów, nad jeziorem Pieszkowo.
Młodzież pod bacznym okiem dorosłych porządkowała dawny, zapomniany cmentarz ewangelicki, grabiąc liście, czyszcząc nagrobki, porządkując cały teren wokół mogił. Na tym terenie znajduje się żeliwny krzyż oraz zachowało się blisko 30 widocznych nagrobków z okresu końcówki XIX i początku XX wieku. Była to żywa lekcja historii ucząca poszanowania dziedzictwa kulturowego. Ten bardzo pracowity dzień zakończyliśmy przy ognisku piecząc pyszne kiełbaski i popijając ciepłą herbatkę. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku tak uwielbianego przez dzieci. Słodką niespodziankę zorganizowało Nadleśnictwo Miłomłyn za co serdecznie DZIĘKUJEMY. Za rok również podejmujemy tak ważną i cenną inicjatywę.
Inicjatywa związana była z przystapieniem szkoły do akcji MEiN #Szkoła pamięta.
Sylwia Kozera Łakoma
Agnieszka Schukat
W dniu 25.10.2023r. odbył się wernisaż oraz rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego organizowanego przez MBP w Morągu pt. „Książkowy Superbohater”. Uczennice naszej szkoły zajęły czołowe miejsca w kategorii III – klasy IV-VI.
Natasza Mistygacz z klasy VI zajęła miejsce I; praca przedstawiała Anię Shirley,
Hania Kazimierska z klasy V zajęła miejsce II; praca przedstawiała Calineczkę.
Gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów:)
Joanna Andrzejczak - Wojcinowicz
Uczniowie klasy VI, jako jedni z pierwszych w bieżącym roku szkolnym rozpoczęli promocję zdrowego odżywiania. Wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków stało się w naszej szkole dobrą praktyką. Uczniowie z przyjemnością i ogromnym zaangażowaniem przyrządzają potrawy dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły.
24 października 2023r. dzieci pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego, pani Lidii Adamczyk, przygotowały zdrowe kanapki z wędliną, serem, sałatą, ogórkiem, pomidorem, papryką, szczypiorkiem. Nie zabrakło również pysznych kanapek z pastą jajeczną i awokado. Zapach przyciągał wszystkich do degustacji, było pysznie…było zdrowo :)
Czekamy na kolejną klasę ze zdrowym pomysłem...
Lidia Adamczyk
Na pierwszym planie zdjęcia: Bartek Pydyn i zdrowe kanapki przygotowane przez uczniów klasy VI