Menu

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA IM.H.PONIEWAŻ
    Słonecznik 117
    14-300 Morąg
  • (+89) 7570010

Szkolne informacje

Rok dla Niepodległej

 

Jedna, jedyna, niepodległa...                                                           setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem. (...)

Ty, broniąc siebie wbrew wszelkiej nadziei,
Broniłaś jeno od czarnej rozpaczy
Wiary, że wolność, prawo, moc idei
Nie jest czczym wiatrem ust, ale coś znaczy. (...)

Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!

Leopold Staff, Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!

         11 listopada 2018 roku minie dokładnie sto lat od chwili, gdy państwo polskie odzyskało niepodległość. Droga, jaką Polacy musieli pokonać, aby móc cieszyć się wolną Ojczyzną, była długa i ciężka. Każdy z nas pamięta dziś o zasługach Józefa Piłsudskiego i ludzi, którzy z nim współpracowali. Każdy z nas wie, jakie działania musiały podjąć Legiony Polskie, aby urzeczywistnić marzenie o wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce. Każdy z nas wie, że losy     II Rzeczpospolitej Polskiej, okres II wojny światowej i czasy powojenne nie były łatwe i Polacy na każdym kroku musieli walczyć o to, aby mogli być Polakami. Dlatego z dumą, jako społeczność Szkoły Podstawowej im. Heleny Ponieważ w Słoneczniku, przyłączamy się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!

         Wszyscy uczniowie naszej szkoły biorą czynny udział w działaniach mających na celu upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz krzewienie szeroko rozumianego patriotyzmu. Poniżej znajdują się zdjęcia i krótkie relacje z podjętych działań.

 

 

11.11.1918 - 11.11.2018

Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

                                                               

 

            Czym dla państwa jest niepodległość? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi... Dla każdego członka społeczności szkolnej słowo to ma inne znaczenie...  I niezależnie od tego, jak to słowo rozumiemy, doskonale wiemy, że droga Polski - naszej Ojczyzny - do odzyskania niepodległości była długa i żmudna...  Dziś wspominamy z trwogą  w sercu tych, którzy na przestrzeni dziejów oddali życie, aby Polska mogła być Polską...

            Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole zorganizowano      09 listopada 2018 roku. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.11 odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie obejrzeli film pt. "Razem dla niepodległej" obrazujący to, jak na przestrzeni minionego stulecia obchodzono Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Po wyświetleniu filmu uczniowie klasy VI przypomnieli  w przygotowanym przez siebie apelu najważniejsze momenty z historii Polski związane   z odzyskaniem niepodległości.  Uroczystość zakończył mini recital pieśni i piosenek patriotycznych, w czasie którego zaprezentowała się każda z klas.

 

                            

                                  Społeczność szkolna w dniu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

 

Niepodległość, dziedzictwo, pamięć - odkrywamy lokalna historię Słonecznika

 

        Szkoła Podstawowa w Słoneczniku dzięki współpracy z OCEE w Olsztynie wzięła udział w organizowanych         w dniach od 08 do 16 września 2018r. Europejskich Dniach Dziedzictwa.    

         15 września 2018r. w szkole zorganizowano konferencję dla nauczycieli połączoną z warsztatami  pod hasłem "Niepodległość, Dziedzictwo, Pamięć – odkrywamy lokalną historię Słonecznika". Dyrektor szkoły – Adam Giemza wraz z panią Danutą Teperek  opracowali grę terenową - questing, która pomogła uczestnikom warsztatów poznać lokalną historię (miejsca, postaci) i dziedzictwo przyrodniczo -kulturowe Słonecznika. Zabytki, obiekty sakralne i piękna przyroda stały się tłem do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodatkową atrakcją dla uczestników warsztatów było zwiedzanie Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego przy Szkole Podstawowej w Słoneczniku, w którym w tym roku pojawiły się nowe obiekty, między innymi "Zakątek patriotyczny".

         Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to impreza, której głównym celem jest  wzmocnienie społecznej współodpowiedzialność za stan zabytków. Wyjątkowość EDD polega na tym, że organizowane działania skierowane są do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu każdy ma możliwość wybrania czegoś dla siebie. Jest to także doskonała okazja do poznania dorobku kulturowego każdego regionu.

 

                                                                                     

           Uczestnicy warsztatów "Niepodległość, dziedzictwo, pamięć - odkrywamy lokalną historię Słonecznika"                                                                                          

Projekt "Co warto zobaczyć w naszej Ojczyźnie?"

Uczniowie klasy VI w ramach zajęć języka polskiego zrealizowali projekt edukacyjny pod hasłem "Co warto zobaczyć w naszej Ojczyźnie?". Celem projektu było przybliżenie uczestnikom historii unikatowych miejsc lub zabytkowych obiektów, które można zobaczyć  w różnych regionach Polski.  Uczniowie po wyszukaniu informacji na temat zabytkowego obiektu wykonali na jego temat kartę albumową. W ten sposób powstał album prezentujący ciekawe miejsca i obiekty, które można zobaczyć w naszej Ojczyźnie.

Uczniowie klasy VI projekt zrealizowali pod nadzorem nauczyciela języka polskiego,  pana Adam Giemzy.

Uczniowie klasy VI - prezentacja prac

Warszawa - miasto pełne zabytków...

Każdy, nawet młody człowiek wie, że stolicą Polski jest Warszawa. Jednak nie każdy potrafi opisać najważniejsze zabytki tego miasta... Uczniowie klasy IV na zajęciach historii podjęli stosowne działania, które pozwoliły im poznać unikatowe obiekty znajdujące się   w Warszawie. Czwartoklasiści na początku swej pracy zapoznali się z informacjami dotyczącymi historii Warszawy. Następnie odbyli "wirtualny spacer" ulicami tego miasta, który pozwolił im zapoznać się z warszawskimi zabytkami i obiektami. Efektem finalnym ich działań było wykonanie plakatów pod hasłem "Warszawa - miasto pełne zabytków".

Uczniowie klasy IV projekt zrealizowali pod nadzorem nauczyciela historii,  pana Adam Giemzy.

Uczniowie klasy IV - prezentacja plakatów

Polskie symbole narodowe na zajęciach plastyki

Uczniowie klasy IV wraz z panią Elżbietą Ostojską postanowili wykonać prace plastyczne tematycznie związane          z polskimi symbolami narodowymi. Na kawałkach nieoszlifowanego drewna czwartoklasiści przedstawili wizerunki godła i flagi państwowej oraz mapy konturowej naszej Ojczyzny i polskich kwiatów.  Efekty ich prac można było zobaczyć podczas zorganizowanej wystawy.

Uczniowie klasy IV - prezentacja prac

Tam byliśmy!

 

Każdy uczeń lubi wycieczki. I te bliskie, i te dalekie... Są ciekawe, interesujące i zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć...  Tak było i w tym roku. Uczniowie, nauczyciele i wspierający ich rodzice wybrali się w kilka ciekawych miejsc. Miejsc, które oprócz rozrywki oferowały także interesujące spotkania z historią i tą dużą, i tą małą. Odwiedziliśmy Warszawę, Toruń, Gdańsk, Ostródę, Olsztynek i Morąg. W każdym z tych miast znaleźliśmy coś, co nas zainteresowało i pozwoliło na poszerzenie naszej wiedzy na temat Polski lub naszej "małej Ojczyzny".

 

                 

Pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie...                                                           W Muzeum Narodowym w Warszawie...

 

               

W Toruniu...                                                                                                            W Gdańsku pod Fontanną Neptuna...

 

                    

Pod Ratuszem w Morągu...                                                                                   Pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie...

 

                                    

Koło widokowe w Gdańsku i panorama gdańskiej Starówki - widok z koła widokowego...

 

                      

            Skansen w Olsztynku...                                                                         Muzeum J.G. Herdera w Morągu...

 

Patriotyczne akcenty w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym

 

Od otwarcia Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego minął już prawie rok. W tym czasie zespół, w skład którego wchodzili przedstawiciele całej szkolnej społeczności, ustalił nową koncepcję rozwoju zasobów Ogrodu. Postanowiono, że stałe ekspozycje zostaną wzbogacone o mini stację pogody, półki z profilami drzew oraz o element nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zakątek Patriotyczny, bo taką nazwę ustalono dla nowej ekspozycji, znajdował się będzie między Zakątkiem wiejskim a Oczkiem Wodnym. Jego charakterystyczną cechą będzie rzeka kwiatów w barwach narodowych. Poza tym, usytuowane w nim zostaną inne elementy nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycję w całości będzie można obejrzeć po raz pierwszy około 20 września 2018 roku. Dziś wśród zielonej trawy wije się kwiatowa rzeka w barwach narodowych.  

 

  

Rzeka kwiatów w barwach narodowych w Zakatku Patriotycznym w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym

 

Nasze lokalne miejsca pamięci

Wiele razy na różnych zajęciach nauczyciele przekazywali nam informacje o ludziach, których zasługi były ważne dla naszego regionu lub naszej Ojczyzny. Próbowali nam wytłumaczyć, iż pamięć o tych ludziach jest niezwykle ważna i istotna, bo bardzo często ich dokonania warunkują to, z jaką rzeczywistością obecnie się spotykamy w wymiarze globalnym i lokalnym. Nie zajęło nam dużo czasu zidentyfikowanie miejsc w Słoneczniku, które możemy uznać za lokalne miejsca pamięci: grób patronki szkoły, pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, czy też cmentarz rodziny Ritterów - dawnych mieszkańców Słonecznika. Staramy się o nie dbać z należytym szacunkiem.

 

  

Cmentarz rodziny Ritterów                                         Uczniowie w czasie porządkowania grobów             Tablica nagrobna Waltera Rittera (1898-1936)

 

Dzień Patrioty w naszej szkole

Uczniowie klasy VII wraz z panią Barbarą Ostojską zorganizowali w maju 2018 w naszej szkole Dzień Patrioty. Cała szkolna społeczność wzięła udział w różnego rodzaju działaniach związanych z krzewieniem patriotyzmu. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki i rebusy, układali puzzle o tematyce patriotycznej, wykonywali prace plastyczne. Dzięki temu wzbogacili swą wiedzę na temat historii naszego państwa.

              

Uczniowie klasy III w czasie Dnia Patrioty                                                                       Uczniowie oddziału przedszkolnego w czasie Dnia Patrioty

Majowe Dni Książki w duchu patriotycznym...

 

Jak co roku w naszej szkole organizowane były Majowe Dni Książki. Akcja ta stanowi podsumowanie całorocznych działań promujących czytelnictwo. W tym roku gościem specjalnym był żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. Odczytał on uczniom fragmenty polskiej literatury utrzymanej w duchu patriotycznym, m.in. "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz wiersze Władysława Bełzy.

Majowe Dni Książki zorganizowała pani Agnieszka Schukat oraz pani Agnieszka Bocian.

 

             

Głosne czytanie literatury patriotycznej przez żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej

 

Upamiętniamy uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Witaj majowa jutrzenko,

Świeć naszej polskiej krainie,

Uczcimy ciebie piosenką,

Która w całej Polsce słynie!

 

3 maja 1791 roku... To właśnie tego dnia nasi rodacy  - wielcy patrioci, doprowadzili do uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie, drugiej na świecie ustawy zasadniczej utrzymanej w duchu oświecenia. Jej tekst składał się z 11 artykułów dotyczących różnych aspektów funkcjonowania państwa. Zapisy Konstytucji m.in. znosiły zasadę liberum veto, wprowadzały zasadę dziedziczenia tronu, znosiły odrębność Polski i Litwy oraz zakazywały organizowania konfederacji i wzmacniały rolę rządu - Straży Praw z królem jako przewodniczącym.

 

W tym roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klasa IV wraz ze swoją wychowawczynią, panią Barbarą Ostojską, zorganizowała uroczysty apel upamiętniający to wydarzenie, zaś trzecioklasiści wspólnie z panią Sylwią Kozera Łakomą przeprowadzili wśród uczniów pierwszego etapu edukacyjnego i wśród dzieci z oddziału przedszkolnego różne działania związane z krzewieniem szeroko rozumianego patriotyzmu. Dzieci wzięły udział w konkursie patriotycznym, przygotowały własnoręcznie flagi naszej Ojczyzny oraz wykonały różne prace plastyczne. Efektem finalnym działań przygotowanych przez klasę III było wystawienie krótkiej inscenizacji tematycznie związanej z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja oraz zaprezentowanie patriotycznych filmów.

 

               

Uczniowie klasy IV w czasie apelu upamiętniajacego uchwalenie Konstytucji 3 Maja

               

Podsumowanie działań - obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja               Uczniowie klasy III w czasie występu

23 kwietnia 2018 roku - 

35 rocznica nadania szkole imienia Heleny Ponieważ

 

                "Żyła wśród nas. Wzorowy pedagog, szlachetny człowiek, przyjaciel dzieci..." Tablicę pamiątkową, na której widnieją te słowa odsłonięto w dniu nadania Szkole Podstawowej w Słoneczniku imienia Heleny Ponieważ. Od tego wydarzenia upłynęło już 35 lat. A pamięć o Helenie Ponieważ, jednej z pierwszych nauczycielek uczących w szkole w Słoneczniku, po dzień dzisiejszy wśród lokalnej społeczności jest wciąż żywa.

            Tegoroczne Święto Szkoły miało niezwykle uroczysty charakter. Uczestniczyli w nim uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Cała szkolna społeczność wzięła udział w Mszy Świętej w intencji patronki, w czasie której proboszcz tutejszej parafii poświęcił tablicę pamiątkową. Po Mszy Świętej miał miejsce apel upamiętniający patronkę szkoły. Uczniowie klasy VI w kilku słowach przypomnieli wszystkim zgromadzonym biografię Heleny Ponieważ oraz opowiedzieli o jej zasługach i dokonaniach. Następnie przedstawiciele społeczności szkolnej -uczniowie i przedstawiciele Rady Rodziców- złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową. Delegacja uczniów, nauczycieli i rodziców udała się także na lokalny cmentarz, aby na grobie patronki zapalić znicze.

 

          

Uczniowie w czasie obchodów Święta Szkoły

 

Na tropach historii...

 

Wszyscy dobrze znamy Słonecznik, niedużą miejscowość stanowiącą istotną część naszej Małej Ojczyzny. Wiemy, gdzie znajduje się budynek szkoły, kościół, biblioteka, świetlica. Wiemy, jak dojść do najbardziej urokliwego miejsca położonego w lesie tuż nad jeziorem. Ale czy dobrze znamy historię Słonecznika? Aby właściwie odpowiedzieć na to pytanie, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w cyklu zajęć poświęconych historii Słonecznika.  W czasie cyklicznych spotkań poszerzyli oni nie tylko swą wiedzę teoretyczną na temat ich Małej Ojczyzny, ale także mogli w praktyce ją wykorzystać. W czasie zorganizowanej wycieczki pod hasłem "Na tropach historii..." uczniowie poznali zabytki Słonecznika oraz to, co pozostawili po sobie dawni mieszkańcy. Poza tym, w dodatkowych źródłach udało im się odnaleźć fotografie przedstawiające wygląd Słonecznika w minionych czasach. Efekty ich pracy wykorzystane zostaną do utworzenia questu pod tym samym tytułem.

 

Tego się m.in. dowiedzieliśmy...

a) obecnie Słonecznik liczy 860 mieszkańców

b) Sołectwo Słonecznik skupia trzy miejscowości: Słonecznik, Bartężek i Prośno

c) pierwsze wzmianki o wsi Słonecznik pojawiają się w dokumentach datowanych na 1315 rok - miejscowość Surkapurn, w tłumaczeniu "koło omszałych kopców na pastwisku"

d) powstanie szkoły w Słoneczniku datuje się na koniec XVII wieku (szkoła jednoklasowa)

e) powstanie kościoła w Słoneczniku datuje się na rok 1694, a obecną świątynię wybudowano w 1735 roku

f) przed budynkiem kościoła znajduje się cmentarz przykościelny (dziś można dostrzec pozostałości po tym cmentarzu), dzwonnica z XVIII wieku oraz obelisk pomnika upamiętniającego żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej (kościół, cmentarz przykościelny i dzwonnica od 1968 roku wpisane są do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

g) za Słonecznikiem (przy torowisku w kierunku Bartężka) znajduje się cmentarz rodzinny dawnych mieszkańców Słonecznika

h) niedaleko Bartężka znajduje się Lisianka - wzniesienie o wysokości 107 m n.p.m.

 

Projekt realizowany był pod nadzorem pana Adama Giemzy.

 

            

Panorama Słonecznika                                                                                                        Panorama Słonecznika

 

               

Budynek "starej szkoły"                                                                                                       Zabudowania gospodarcze - data zakończenia budowy

 

Kościół, dzwonnica, cmentarz przykościelny

 

             

Plebania, w tle wieża kościoła                                                                     Pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w czasie I wojny św.;

                                                                                                                     dziś kapliczka

 

              

Karta pocztowa - stacja kolejowa, restauracja, widok ulicy,                         Karta pocztowa - nieistniejący budynek stacji kolejowej

pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w czasie I wojny św.

 

O samorządzie słów kilka...

 

Wszyscy doskonale wiemy, co kryje się pod sformułowaniem "Moja Mała Ojczyzna". Wiemy, że jest to miejsce nam bardzo bliskie. Miejsce, w którym mieszkamy, mamy swoich przyjaciół i znajomych. Ale "Mała Ojczyzna" to coś więcej... To również lokalny patriotyzm i wszelkie działania z nim związane. Aby zrozumieć tę kwestię, uczniowie naszej szkoły mieli szansę porozmawiać z przedstawicielami władz lokalnych. Naszą szkołę odwiedzili Starosta          i Wicestarosta Ostródzki, Radna Gminy Morąg oraz Sołtys wsi Wenecja. Rozmowa z przedstawicielami władz lokalnych pozwoliła uczniom poszerzyć swoją wiedzę na temat działalności lokalnych samorządów oraz zgłębić historię najbliższego im regionu.

Spotkanie zorganizował pan Adam Giemza oraz pani Celina Winnicka.

 

         

Spotkanie uczniów z przedstawicielami samorządu lokalnego

 

O tych, którzy walczyli...

11 listopada 2017 roku - 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

 

"Żołnierze! Obejmuję nad Wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku. Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić dla dobra Ojczyzny i szczęścia jej obywateli"

Z rozkazu Józefa Piłsudskiego z dnia 18 listopada 1918 roku

 

 

Uczniowie klasy VI przygotowali apel z okazji Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szóstoklasiści przypomnieli całej społeczności szkolnej najważniejsze wydarzenia związane z tym, że Polska po 123 latach zniewolenia odzyskała upragnioną wolność i niepodległość. W ich prezentacji nie zabrakło również informacji o działaniach wybitnych Polaków, którzy nie lękali się oddać życia w obronie Ojczyzny. Wspomnieli między innymi o marszałku Józefie Piłsudskim i jego zasługach. Nie zabrakło w ich wystąpieniu także pieśni patriotycznych. Szóstoklasiści z dumą zaśpiewali "Rotę", "Szarą piechotę" i "Pierwszą brygadę".

Apel przygotowali uczniowie klasy VI pod nadzorem pana Adama Giemzy.

 

            

 Uczniowie klasy VI w czasie apelu z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości